Championship Show 08 - THE IRISH WOLFHOUND CLUB

Go to content

Main menu:

Irish Wolfhound Club Championship Show 2008
 
Judge: Mrs J Malley (Ainsea)

Report and critiques
Best in Show: 
Mrs J Pain's CH CONCHOBAR FANCYFREE 
TO RAVENSBEECH (IMP IT)
Best Opposite Sex: 
Mrs K Johnson's CH MASCOTTS MISS MARPLE
Reserve Best in Show: 
Mr & Mrs P Pask's BARONGLEN THE JAYWALKER

Best Puppy in Show: 
Mrs A Harpwood's 
KILFENORA SPIRIT OF THE SEA AT FINLOREN
 
 
 
 
 
Best Veteran in Show: 
Mesdames V Downes & C Waring's 
DOWNWARES IMPASSIONED
 
 
 
 
 
 

CLASS WINNERS
 
Puppy Dog (7 entries, 4 absent)
Puppy Bitch (8 entries, 5 absent)
1st Wilkinson's HUNACRES KLARK GABLE
2nd Wilkinson's HUNACRES KOLE PORTER
3rd Morris & Trethowan's BRAEWISAN CONAN


1st Harpwood's KILFENORA SPIRIT OF THE SEA AT FINLOREN
2nd Simpson's TATTEREDGOWN TRUCE
3rd Trethowan's BRAEWISAN AIBREAUN


 
 
 
Junior Dog (8 entries, 1 absent)
Junior Bitch (19 entries, 8 absent)
1st Amoo's BOKRA WALLACE TO SADE
2nd Howe's MASCOTTS MY EMPEROR
3rd Wilkinson's HUNACRES KOLE PORTER
Res  Biggs's GRIFEMY GHOST WHISPERER
VHC  Dawson's CLEASEAC CAMEMBERT BY SHALICO


1st Johnson's NELLWYNS MS ELIZA DOOLITTLE
2nd Surrell & Coleman's BOKRA WINDCHYME
3rd Donaldson's RAVENSBEECH CAMARILLO
Res Trethowan's BRAEWISAN AIBREUN
VHC Flood's BRIONY'S GIRL AT BARONFORE


 
 
 
Yearling Dog(4 entries, 1 absent)
Yearling Bitch (8 entries, 5 absent)
1st Burt-Hughes's WINDSPRAY DANTE'S SONATA
2nd Clarke's RIVENHOUND STEEPLECHASER
3rd Dawson's CLEASEAC CAMEMBERT BY SHALICO


1st Burt-Hughes's WINDSPRAY NOCTURNE
2nd Sumner's BALLYPHELAN JENNI JONES
3rd Pateman's NELLWYNS MISS JANIS JAY



 
 
 
Novice Dog (8 entries, 4 absent)
Novice Bitch (12 entries, 3 absent)
1st Tebbutt's CAREDIG GALILEO
2nd Clarke's RIVENHOUND STEEPLECHASER
3rd Pain & Hillier's RAVENSBEECH CINCINATTI
Res Biggs's GRIFEMY GHOST WHISPERER


1st Thornton's MOCHRAS OTTALINE
2nd Tebbutt's CAREDIG GRACE
3rd Holder & Howe's NELLWYNS MISS ELLA
Res Braine's HOLLYHENGE MRS MINX
VHC Goodson's MADIAMOY BABY BOLLINGER AT MORALACH


 
 
 
Post Graduate Dog (10 entries, 3 absent)
Post Graduate Bitch (17 entries, 5 absent)
1st Pinkney's HYDEBECK DEMETRIUS
2nd Timmins's CORNOVI CATO
3rd Wilson's HYDEBECK LISTER LEEMAN AT DRAGONMOOR
Res Exeter's CLEASEAC CNL CLIVE CURTIS
VHC Webb's CLEASEAC CAPTN GARY HAWKINS OF INKLEYBOYS



1st Tebbutt's CUALLAIN PSYCHE CAREDIG
2nd Surrell & Coleman's BOKRA VALENCIA
3rd Goodson's MORALACH LIL WEE BIT O JOY
Res Gregory's KILLOUGHERY AINE
VHC Sumner's BALLYPHELAN THE RAVEN


 
 
 
Mid Limit Dog (6 entries, 2 absent)
Mid Limit Bitch (4 entries, 1 absent)
1st Kenis-Pordham's SOLSTRAND WOLF BLASS
2nd Webb's CLEASEAC CAPTN GARY HAWKINS OF INKLEYBOYS
3rd Vaudin's HOLLYHENGE WILLY HARRYSON FROM TORTEVAL
Res Brace's BRACHAN MATT OF BRAEHEAD



1st Harvey's CUALLAIN PERSIA
2nd Smith-King & Barnbrook's BRIBIBA DESTINY OF SCOTLAND
3rd Vaudin's BRIBIBA HERMIONE OF TORTEVAL




 
 
 
Limit Dog (7 entries, 2 absent)
Limit Bitch (6 entries, 2 absent)
1st McConnell's HYDEBECK MENELAUS
2nd McHugh's ANSTYARNA RUARDA TO MADIAMOY
3rd Tebbutt's WITCHESBROOM WIRION CAREDIG
Res Cole & Sheppard's CULKEERAN CHASE
VHC Flood's BARONFORE BROGAN



1st Pain's RAVENSBEECH BRITTANICA
2nd MacLeod's BRACHAN BUSTED KIA
3rd Vaudin's BROLLACHAN REALLY IRISH IN TORTEVAL (IMP CZE)
Res Sanders' SANDERSTOWN COLLEEN


 
 
 
Open Dog (6 entries, 2 absent)
Open Bitch (9 entries, 2 absent)
1st Pain's CH CONCHOBAR FANCYFREE TO RAVENSBEECH (IMP IT)
2nd Pask's BARONGLEN THE JAYWALKER
3rd Simpson's AMARACH MELAGHLIN AT TATTEREDGOWN
Res Timmins's CH CORNOVI CASSIAN


1st Johnson's CH MASCOTTS MISS MARPLE
2nd Tebbutt's CH CAREDIG HEGARTY
3rd Amoo's CH SADE JINX
Res Pask's CH BARONGLEN MISS JIF
VHC Pinkney's HYDEBECK VICTORIA PLUM




 
 
 
Veteran Dog (4 entries, 3 absent)
Veteran Bitch (5 entries, 2 absent)
1st Sanders' ARDMACHA CORMAC AT SANDERSTOWN

1st Downes & Waring's DOWNWARES IMPASSIONED
2nd Catlow's LAOISEACH FLORAGH
3rd Stayte's MALLANIGH LILY AT CARWENWY


 
 
 
 
 
Captain Graham Memorial Class 

Judge: Carole Guilfoyle

Critiques

1st Pinkney's HYDEBECK DEMETRIUS

2nd Wilson's HYDEBECK LISTER LEEMAN AT DRAGONMOOR

3rd Poole's RAINSTER EITHNE OF CONMERYL
 
 
 
 
TROPHIES
Graham Shield 
Best in Show 
Pain's
CH CONCHOBAR FANCYFREE TO RAVENSBEECH (IMP IT)
Irish Guards Shield 
Best Opposite Sex 
Johnson's CH MASCOTTS MISS MARPLE
Halcyon Challenge Cup 
Best Puppy 
Harpwood's KILFENORA SPIRIT OF THE SEA AT FINLOREN
Zephyr Trophy 
Best Veteran 
 Downes & Waring's DOWNWARES IMPASSIONED
Bredonswicke Cup
Best Movement & Conformation
Pain's
CH CONCHOBAR FANCYFREE TO RAVENSBEECH (IMP IT)
Champion Clodagh Cup 
Best Head, Eyes & Expression 
Johnson's NELLWYNS MS ELIZA DOOLITTLE
Type Cup Dog 
Under 2 years 
Amoo's BOKRA WALLACE TO SADE
Type Cup Bitch
Under 2 years 
Burt-Hughes's WINDSPRAY NOCTURNE
Finloren Cup 
Best Novice Thornton's MOCHRAS OTTALINE
Brabyns Cup
Best Limit 
McConnell's HYDEBECK MENELAUS
Stud Dog Cup
Best Progeny in Show
Pask's BARONGLEN THE JAYWALKER
Brood Bitch Cup 
Best Progeny in Show
Johnson's CH MASCOTTS MISS MARPLE
Height Cup Dog
Tallest Dog
Tebbutt's CAREDIG GALILEO
Height Cup Bitch 
Tallest Bitch
Thornton's MOCHRAS OTTALINE
Capt Graham Memorial Trophy
-Pinkney's HYDEBECK DEMETRIUS
 
 
 
 
 Photographs by Matt Timbers (except Res Dog CC, Res Bitch CC, RBIS & Open Bitch)

The Club would like to thank Royal Canin for their continued support of our shows,
offering a small bag of Giant Size Health Nutrition for each class winner and
a 15kg bag for CC winners, Best Puppy and Best Veteran
 
 
 
 
 
 
 
Back to content | Back to main menu