Championship Show 09 - THE IRISH WOLFHOUND CLUB

Go to content

Main menu:

Irish Wolfhound Club Championship Show 2009
 
Judge: Mr P Pask (Baronglen)

Best In Show: 
Miss S Surrell & Miss K Coleman's 
BOKRA WINDCHYME
Best Opposite Sex: 
Mr & Mrs C Amoo's BOKRA WALLACE TO SADE
Reserve Best in Show: 
Mrs M Holder & Mr D Howe's 
MASCOTTS MY LOLA
Best Puppy in Show:
Mrs K Goodall's DRIFTCOT BILLY ELLIOT

Best Veteran in Show: 
 Ms J Morris's AMARACH AGNEIS
Judge Peter Pask with his stewards.
 
 
 
 
 

CLASS WINNERS
 
Minor Puppy Dog
Minor Puppy Bitch
1st  Goodson's MORALACH GOLD SOVEREIGN
2nd Evans-Jones & Halsall's VALHERU KAIOKHAYHAM
3rd  Marston & Clutton's 
MORALACH OLYMPIC HERO AT DRAGONSBROOK

1st Goodson's MORALACH GOLDEN GRACE
2nd Barnbrook & Smith-King's BRIBIBA'S HIGHLAND MIST
3rd Evans-Jones & Halsall's VALHERU DERWEN DDU

 
 
 
Puppy Dog
Puppy Bitch
1st Goodall's DRIFTCOT BILLY ELLIOT
2nd Dolling's CHAROBIE CHARMING CHARLIE
3rd Sumner's DUKESARUM TITUS



 1st Goodall's DRIFTCOT WICKED
2nd Morris's WINDSPRAY FIRESTORM TO AMARACH
3rd Sumner's DUKESARUM TARA

 
 
 
Junior Dog
Junior Bitch
1st Macaulay's STRICKENOAK EARL MARISCHAL FROM GARTLOVE
2nd Bradley's CAREDIG EMMETT
3rd Treadwell's CAREDIG ECHO


1st Forret-Close's BRACHAN LOCH DEE OVER TAPSALTERIE
2nd Bennett's FINNEAGLE OONAGH
3rd Barnbrook & Smith-King's BRIBIBA EBONY MOON


 
 
 
Yearling Dog
Yearling Bitch
1st Barnes's HAZIANNE TOTAL ECLIPSE
2nd Dawson's CLEASEAC CAMEMBERT BY SHALICO
3rd Morris & Trethowan's BRAEWISAN CONAN


1st Johnson's NELLWYNS MS ELIZA DOOLITTLE
2nd Harpwood's KILFENORA SPIRIT OF THE SEA AT FINLOREN
3rd Trethowan's BRAEWISAN AIBREUN


 
 
 
Novice Dog
Novice Bitch
1st Bradley's CAREDIG EMMETT
2nd Riley & Thomas's BALLYPHELAN MALACHI
3rd Guntrip's AINSEA THE LANCER

1st Lees' HUNACRES KOSETTE AVEC MONARAWN
2nd Harpwood's KILFENORA SPIRIT OF THE SEA AT FINLOREN
3rd Bennett's FINNEAGLE MAURA


 
 
 
Post Graduate Dog
Post Graduate Bitch
1st Sumner's STONEYBROOK FOINAVEN GERONIMO OF DUKESARUM
2nd Neal's FIAGAI GHOST STEPS AT CAHMEGA
3rd Currie's KILREIN CHRISTMAS SPIRIT



1st Holder & Howe's MASCOTTS MY LOLA
2nd Sumner's BALLYPHELAN JENI JONES
3rd Harmer's BALLANROO ORCADIA

 
 
 
Mid Limit Dog
Mid Limit Bitch
1st Malley's AINSEA PHOENIX NIGHTS
2nd Peiler's KNOCKNAREA BACCUS
3rd Gregory's KILLOUGHERY THE MAVERICK


1st Malley's AINSEA GIPSY
2nd Tebbutt's CAREDIG GRACE
3rd Surrell & Coleman's BOKRA VALENCIA



 
 
 
Limit Dog
Limit Bitch
1st Amoo's BOKRA WALLACE TO SADE
2nd Painter's DRIFTCOT VOLANTE
3rd McConnell's HYDEBECK MENELAUS


1st Surrell & Coleman's BOKRA WINDCHYME
2nd Tebbutt's CUALAINN PSYCHE CAREDIG
3rd Macaulay's GARTLOVE GENEVA

 
 
 
Open Dog
Open Bitch
1st Tebbutt's CAREDIG GALILEO
2nd Holder & Howe's LUX/FR CH MASCOTTS MANTOVANI
3rd Pinkney's CH HYDEBECK CURRANT TYME


1st Amoo's CH SADE JYNNX
2nd Tebbutt's CH SEPLECUR CASS CAREDIG
3rd Goodson's MADIAMOY BABY BOLLINGER AT MORALACH



 
 
 
Veteran Dog
Veteran Bitch
1st Holder & Howe's NELLWYNS MR MIDNIGHT
2nd Biggs's GOLDSWIFT ICE WIZARD FROM GRIFEMY
3rd Gilbert's ANSTYARNA MOR BROC


1st Morris's AMARACH AGNEIS
2nd Sumner's BALLYPHELAN MOON CLOUD
3rd Sheppard's GOLDSWIFT SNOW LEOPARD

 
 
 
 
 
Captain Graham Memorial Class 

Judge: Capt Davor Marjanovic

Critiques

1st Johnson's NELLWYNS MS ELIZA DOOLITTLE

2nd  Macaulay's GARTLOVE GENEVA
 
 
 
 
TROPHIES
Graham Shield 
Best in Show 
 Surrell & Coleman's BOKRA WINDCHYME
Irish Guards Shield 
Best Opposite Sex 
Amoo's BOKRA WALLACE TO SADE
Halcyon Challenge Cup 
Best Puppy 
Goodall's DRIFTCOT BILLY ELLIOT
Zephyr Trophy 
Best Veteran 
 Morris's AMARACH AGNEIS
Bredonswicke Cup
Best Movement & Conformation
Surrell & Coleman's BOKRA WINDCHYME
Champion Clodagh Cup 
Best Head, Eyes & Expression 
Johnson's NELLWYNS MS ELIZA DOOLITTLE
Type Cup Dog 
Under 2 years 
Barnes's HAZIANNE TOTAL ECLIPSE
Type Cup Bitch
Under 2 years 
Forret Close's BRACHAN LOCH DEE OVER TAPSELTEERIE
Finloren Cup 
Best Novice Bradley's CAREDIG EMMETT
Brabyns Cup
Best Limit 
Surrell & Coleman's BOKRA WINDCHYME
Stud Dog Cup
Best Progeny in Show
Holder & Howe's LUX/FR CH MASCOTTS MANTOVANI
Brood Bitch Cup 
Best Progeny in Show
Not awarded
Height Cup Dog
Tallest Dog
Tebbutt's CAREDIG GALILEO
Height Cup Bitch 
Tallest Bitch
Forret Close's BRACHAN LOCH DEE OVER TAPSELTEERIE
Capt Graham Memorial Trophy
-Johnson's NELLWYNS MS ELIZA DOOLITTLE
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Back to content | Back to main menu