Championship Show 10 - THE IRISH WOLFHOUND CLUB

Go to content

Main menu:

 
 
 
 
 
 
Irish Wolfhound Club Championship Show 2010
 
Judge: Mr K Purslove (Roguesmoor)     Report and critiques

Celebrating the 125th anniversary of the Irish Wolfhound Club.
Best In Show: Mr & Mrs C Amoo's 
CH BOKRA WALLACE TO SADE
pictured with judge Mr Keith Pursglove and 
Mrs Virginia Ashcroft, great-granddaughter of 
Capt Graham, founder of the Irish Wolfhound Club.
Reserve Best in Show: 
Miss S Surrell & Miss K Coleman's 
CH BOKRA WINDCHYME
Best Puppy in Show: Mr & Mrs T Finney's CUKNOCKLONG HENRY HIGGINS
Pictured with judge Mr Keith Pursglove and 
Show Manager Mr Noel Box.
Best Veteran in Show:
Ms C L Pinkney's CH HYDEBECK CURRANT TYME

Dog CC: 
 Mr & Mrs C Amoo's CH BOKRA WALLACE TO SADE
Reserve Dog CC
Mrs D Tebbutt's CH CAREDIG GALILEO
Bitch CC: 
Miss S Surrell & Miss K Coleman's 
CH BOKRA WINDCHYME
Reserve Bitch CC: 
Mrs M Finney's GULLIAGH CORRIG
 
 
Litter-mates Bokra Wallace & Windchyme,
Best in Show and Reserve.
 
 
 
 
 
 

CLASS WINNERS
 
Minor Puppy Dog
Minor Puppy Bitch
1st Flood's BARONFORE FINNIAN
2nd Flood's BARONFORE ODHRA
1st Spencer's BARONFORE SHANNON
 
 
 
Puppy Dog
Puppy Bitch
1st Finney's CUKNOCKLONG HENRY HIGGINS
2nd Dawson's CONMERYL DETROIT BY SHALICO
3rd Sumner's BALLYPHELAN OTHELLO
Res McKendry's LAOISEACH CARIAD CUINNLAN
VHC Das Purkayastha's SHANIMARLE CHARLES AMONG NECKREBAGH


   1st Poole's CONMERYL CAIT
2nd Sumner's BALLYPHELAN DAMSON
3rd Sumner's BALLYPHELAN NIGHTSHADE:
Res Poole's CONMERYL CAROLAN
VHC McCall's BALLALYNS BACK FOR GOOD AT MCLIGHT

 
 
 
Junior Dog
Junior Bitch
1st Tebbutt's CAREDIG DENZIL
2nd Barnbrook's SANTIR SPIRIT OF THE GLEN OVER BRIBIBA
3rd Biggs's DOOLALLEY'S ZION PRIDE OF GRIFEMY
Res Macaulay's GRAYSTONE FREEMAN FROM GARTLOVE


1st Macaulay's GRAYSTONE FARUNAH FROM GARTLOVE
2nd MacLeod's SEPLECUR LITTLE CHIPPA OF BRACHAN
3rd Wilkinson & Warwick's CAIRNSTORM VERMILLION VIA HUNACRES
Res Tebbutt's CAREDIG DELILAH
VHC Amoo's SEPLECUR BERTHIA TO SADE

 
 
 
Yearling Dog
Yearling Bitch
1st Sumner's DUKESARUM TADDEUS
2nd Redfern's RAINSTER RORY
3rd Evans, Jones & Halsall's VALHERU KAIOKHAYAM
Res  Sumner's DUKESARUM TITUS

1st Sumner's DUKESARUM TARA
2nd Goodson's MORALACH GOLDEN GRACE
3rd Barnbrook's BRIBIBA'S BONNIE LASS:
Res Redfern's RAINSTER RIAGH
VHC Tebbutt's CUULADH SIONANN CAREDIG

 
 
 
Novice Dog
Novice Bitch
1st Evans, Jones & Halsall's VALHERU LATIUS
2nd McKendry's LAOISEACH CARIAD CUINNLAN
1st MacLeod's SEPLECUR LITTLE CHIPPA OF BRACHAN
2nd Wilkinson & Warwick's CAIRNSTORM VERMILLION VIA HUNACRES
3rd Springthorpe's BALLYNIAMH PERFECT GAZE OF SPINONDAW
Res Ashton's NIGHTWING ONLY MAKE BELIEVE OF MADALINCA
VHC Redfern's RAINSTER RIAGH

 
 
 
Post Graduate Dog
Post Graduate Bitch
1st Goodall's DRIFTCOT BILLY ELLIOT
2nd Dawson's CLEASEAC CAMEMBERT BY SHALICO
3rd Roe's BALLALYN'S FACE TO FACE AT DARKHYL
Res Mercer Jones's KILREIN CHRISTMAS NIGHT
VHC Sumner's STONEYBROOK FOINAVEN GERONIMO OF DUKESARUM


1st Heather's RAVENSBEECH SYLLA
2nd Goodall's DRIFTCOT WICKED
3rd McDonald Ulliott's HIBECK BATHSHEBA
Res Wilkes's STRICKENOAK LOUISE MARIE
VHC  Box & Timmins's DRIFTCOT EVITA
 
 
 
Mid Limit Dog
Mid Limit Bitch
1st Webb's CLEASEAC CAPTN GARY HAWKINS OF INKLEBOYS ShCM
2nd Dawson's CLEASEAC CAMEMBERT BY SHALICO

1st Sheppard's CAIRNSTORM FABLE OF GOLDSWIFT
2nd Neal's FIAGAI MITEXI AT CAHMEGA
3rd Goodson's AINSEA FIRST LADY AT MORALACH


 
 
 
Limit Dog
Limit Bitch
1st McConnell's HYDEBECK MENELAUS
2nd Pask's SOLSTRAND YORICK OF BARONGLEN
3rd Simpson's TATTERDGOWN TRYST
Res Webb's CLEASEAC CAPTN GARY HAWKINS OF INKLEYBOYS ShCM

1st Bradley's CAREDIG FFIASCO
2nd Johnson's NELLWYNS MS DOLLY DAYDREAM
3rd Kenis Pordham's SOLSTRAND AMITY
Res Sumner's BALLYPHELAN THE RAVEN
VHC  Flood's BRIONY'S GIRL AT BARONFORE
 
 
 
Open Dog
Open Bitch
1st Amoo's CH BOKRA WALLACE TO SADE
2nd Tebbutt's CH CAREDIG GALILEO
3rd Malley's AINSEA PHOENIX NIGHTS
Res Janssen's INT CH ERASER OF FIRST AVENUE
VHC Finney's GULLIAGH ARDTULLY


1st Surrell & Coleman's CH BOKRA WINDCHYME
2nd Finney's GULLIAGH CORRIG
3rd Pain's RAVENSBEECH BRITTANCIA
Res Malley's AINSEA GIPSY
VHC Harpwood's KILFENORA SPIRIT OF THE SEA AT FINLOREN


 
 
 
Veteran Dog
Veteran Bitch
1st Pinkney's CH HYDEBECK CURRANT TYME
2nd Sanders' ARDMACHA CORMAC AT SANDERSTOWN

1st Pinkney's CH HYDEBECK VICTORIA PLUM
2nd Sheppard's GOLDSWIFT SNOW LEOPARD
3rd Johnson's CH MASCOTTS MISS MARPLE
Res Wilkinson's HUNACRES KAROLINE
 
 
 
Captain Graham Memorial Class 

Judge: Anne Webb (Foinaven, Canada)


1st Goodall's DRIFTCOT WICKED

2nd Harmer's BALLANROO ORCADIA

3rd Tebbutt's CAREDIG DELILAH

Res MacLeod's SEPLECUR LITTLE CHIPPA OF BRACHAN

VHC Flood's BRIONY'S GIRL AT BARONFORE

 
 
 
Brace

1. Tebbutt's
2. Sheppard's
3. Flood's 
Team

1st  Sumner's
2nd Tebbutt's
3rd  Barnbrook's
 
 
 
TROPHIES
Graham Shield 
Best in Show 
 Amoo's CH BOKRA WALLACE TO SADE
Irish Guards Shield 
Best Opposite Sex 
Surrell & Coleman's CH BOKRA WINDCHYME
Halcyon Challenge Cup 
Best Puppy 
Finney's CUKNOCKLONG HENRY HIGGINS
Zephyr Trophy 
Best Veteran 
 Pinkney's CH HYDEBECK CURRANT TYME
Bredonswicke Cup
Best Movement & Conformation
Surrell & Coleman's CH BOKRA WINDCHYME
Champion Clodagh Cup 
Best Head, Eyes & Expression 
Finney's CUKNOCKLONG HENRY HIGGINS
Type Cup Dog 
Under 2 years 
Tebbutt's CAREDIG DENZIL
Type Cup Bitch
Under 2 years 
Macauley's GRAYSTONE FARUNAH FROM GARTLOVE
Finloren Cup 
Best Novice MacLeod's SEPLECUR LITTLE CHIPPA OF BRACHAN
Brabyns Cup
Best Limit 
McConnell's HYDEBECK MENELAUS
Stud Dog Cup
Best Progeny in Show
Tebbutt's CH CAREDIG GALILEO
Brood Bitch Cup 
Best Progeny in Show
Sumner's BALLYPHELAN THE RAVEN
Height Cup Dog
Tallest Dog
Pask's SOLSTRAND YORICK OF BARONGLEN
Height Cup Bitch 
Tallest Bitch
Kenis Pordham's SOLSTRAND AMITY
Capt Graham Memorial Trophy
-Goodall's DRIFTCOT WICKED
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Back to content | Back to main menu