Championship Show 11 - THE IRISH WOLFHOUND CLUB

Go to content

Main menu:

 
 
 
 
 
 
Irish Wolfhound Club Championship Show 2011
 
Judge: Mr Chris Amoo (Sadé)     Report and critiques
 
Best In Show: Mr & Mrs D Redfern's CH RAINSTER RORY handled by Caroline Sheppard.
 
 
Best Opposite Sex and Reserve Best in Show: 
Mrs D Tebbutt's CAREDIG DELILAH, handled by Roger Tebbutt.
Pictured with Irish Guards Mascot, Conmael, and handler, Drummer Vaughey and Major General W G Cubitt CBE.
 
 
Dog CC: Mr & Mrs D Redfern's CH RAINSTER RORY
Dog RCC: Mrs D Tebbutt's CAREDIG DENZIL
Best Puppy Dog: Dr P & Miss S Das Purkayastha's 
NELLWYNS MR TOBIAS AMONG NECKREBAGH
 
 
Bitch CC: Mrs D Tebbut's CAREDIG DELILAH
Bitch RCC: Mrs C MacLeod's 
SEPLECUR LITTLE CHIPPA OF BRACHAN
 
 
Best Puppy in Show: 
Mrs P Ashby's ASHGROAVE TUMBULGUM
 
 
Best Veteran in Show:
Ms L Pinkney's CH HYDEBECK VICTORIA PLUM

 
 
 
 
 
 

CLASS WINNERS
 
Minor Puppy Dog (3 entries, 1 absent)
Minor Puppy Bitch (4 entries)
1st Das Purkayastha's NELLWYNS MR TOBIAS AMONG NECKREBAGH
2nd Dawson's GARTLOVE GHLEANNGAIRDOCH
1st Macaulay's GARTLOVE GHLEANN GORDANA
2nd Gregory's KILLOUGHERY EINEEN
3rd Cramphorn's YELXBA MERA
Res Sanders' SANDERSTOWN PRINCESS EBONY
 
 
 
Puppy Dog (5 entries)
Puppy Bitch (11 entries, 1 absent)
1st Braine's HOLLYHENGE SWEENEY TODD
2nd Stirling's CLANLILY BARON OF THE GLEN
3rd Box & Braine's HOLLYHENGE DIAMOND GEEZER
Res Picksley's NIGHTWING RUNNING MAN
VHC Barnbrook's BRIBIBA'S PHINEAS BLACK
   1st Ashby's ASHGROAVE TUMBULGUM
2nd McCall's MASCOTTS BLACK VELVET AT McLIGHTS
3rd Stirling's CLANLILY SKY OF DIAMONDS
Res Tebbutt's KNOCKNAREA ZETAGH CAREDIG
VHC Wile's DUNEWALKER MINIME
 
 
 
Junior Dog (9 entries, 2 absent)
Junior Bitch (18 entries, 4 absent)
1st Surrell & Coleman's BOKRA TUDOR
2nd Holder & Howe's MASCOTTS ANOTHER STRIPE
3rd McDonald-Ulliott's HIBECK DIZZY RASCAL
Res Harvey's CUALAINN AMOS
VHC Morris's TATTEREDGOWN RIALTO
1st Pinkney's RIVENHOUND IMPERIAL CREAM TO HYDEBECK
2nd Morris's AMARACH AIDAH
3rd Pain's RAVENSBEECH VERITAS
Res Holder & Howe's MASCOTTS ANOTHER STORY
VHC Harvey's CUALAINN ESTER
 
 
 
Yearling Dog (6 entries, 3 absent)
Yearling Bitch (7 entries, 2 absent)
1st Sumner's BALLYPHELAN OTHELLO
2nd Dawson's SHANIMARLE CHEROKEE
3rd Charlier's FOLKLORE DREW
1st Sumner's BALLYPHELAN DAMSON
2nd Macaulay's GARTLOVE GALENKELSAA
3rd Poole's CONMERYL CAROLAN
Res Harvey's CUALAINN TABITHA
VHC Charlier's FOLKLORE DELIA
 
 
 
Novice Dog (2 entries), 1 absent
Novice Bitch (8 entries, 3 absent)
1st Brightmore's CLHANNWORTHY DUKE
1st Pinkney's RIVENHOUND IMPERIAL CREAM TO HYDEBECK
2nd Brodie's McLIGHT MAGGIE MAY
3rd Poole's CONMERYL CAIT
Res Brightmore's CLHANNWORTHY DUCHESS
VHC Grant's AMARACH AELA
 
 
 
Post Graduate Dog (7 entries, 3 absent)
Post Graduate Bitch (8 entries)
1st Pordham's SOLSTRAND ARTHUR ARDFHUIL
2nd Brown's GRIFEMY SILVANNI SORCEROR
3rd Canavan's LAOISEACH CARIAD RUAIRI
Res Evans Jones & Halsall's VALHERU KAIOKHAYAM

1st McCall's BALLALYN'S BACK FOR GOOD AT McLIGHT
2nd Cole's CULKEERAN THORNBIRD
3rd Sumner's STONEYBROOK DUCHESS OF DUKESARUM
Res Wilkinson & Warwick's CAIRNSTORM VERMILLION VIA HUNACRES
VHC Donaldson's RAINSTER ROSA
 
 
 
Mid Limit Dog (4 entries, 2 absent)
Mid Limit Bitch (7 entries, 3 absent)
1st Sumner's DUKESARUM TADDEUS
2nd Maison's EOGHAN III DU GRAND CHIEN DE CULANN
1st Tebbutt's CAREDIG DELILAH
2nd Bradley's CAREDIG FFIASCO
3rd Pask's DUNEWALKER MISS BEHAVIN OF BARONGLEN
Res Macaulay's GRAYSTONE FARUNAGH FROM GARTLOVE
 
 
 
Limit Dog (9 entries, 2 absent)
Limit Bitch (7 entries, 3 absent)
1st Tebbutt's CAREDIG DENZIL
2nd Pask's BARONGLEN THE KNIGHTWALKER
3rd Sumner's DUKESARUM TITUS
Res Simpson's TATTEREDGOWN TRYST
VHC Gregory's KILLOUGHERY THE MAVERICK
1st Tebbutt's CAREDIG DELILAH
2nd Bradley's CAREDIG FFIASCO
3rd Pask's DUNEWALKER MISS BEHAVIN OF BARONGLEN
Res Macaulay's GRAYSTONE FARUNAGH FROM GARTLOVE
 
 
 
Open Dog (6 entries, 2 absent)
Open Bitch (7 entries, 4 absent)
1st Redfern's CH RAINSTER RORY
2nd Salamon's IT CH WINSTON DELLA BASSA PAVESE
3rd Maison's ERAGON DU GRAND CHIEN DE CULANN
Res McConnell's CH HYDEBECK MENELAUS
1st McDonald Ulliott's HIBECK BATHSHEBA
2nd Pain's CH RAVENSBEECH SABELLA
3rd Surrell & Coleman's BOKRA VALENCIA
 
 
 
Veteran Dog (4 entries)
Veteran Bitch (4 entries, 2 absent)
1st Peek's MILKWOODS MY GUY 
2nd Mills's MILKWOODS ME AND MY SHADOW 
3rd Brightmore's CLHANNWORTHY BLAXLEY 
Res Sanders' ARDMACHA CORMAC AT SANDERSTOWN 
1st Pinkney's CH HYDEBECK VICTORIA PLUM 
2nd Sheppard's GOLDSWIFT SNOW LEOPARD

 
 
 
 
 
Dave Malley Memorial Class
 
 
 
1st Bevis's MILKWOOD'S MARTHA MY DEAR
2nd Brightmore's CHLANNWORTHY DUCHESS
3rd Stote's AMARACH ABAIGH
Res Brightmore's CHLANNWORTHY DUKE


 
 
 
 
Captain Graham Memorial Class 
(9 entries, 4 absent)

Judge: Pernille Monberg (Wolfhouse, Denmark)


1st Pask's DUNEWALKER MISS BEHAVIN OF BARONGLEN

2nd Pinkney's RIVENHOUND IMPERIAL CREAM TO HYDEBECK

3rd Poole's CONMERYL CAROLAN

Res Gregory's KILLOUGHERY THE MAVERICK

VHC Poole's CONMERYL CAIT
 
 
Brace (7 entries, 3 absent)
 
 
 
1st Tebbutt's
2nd Holder & Howe's
 
 
 
 
TROPHIES
Graham Shield 
Best in Show 
 Redfern's CH RAINSTER RORY
Irish Guards Shield 
Best Opposite Sex 
Tebbutt's CAREDIG DELILAH
Halcyon Challenge Cup 
Best Puppy 
Ashby's ASHGROAVE TUMBULGUM
Zephyr Trophy 
Best Veteran 
 Pinkney's CH HYDEBECK VICTORIA PLUM
Ifold Loving Cup 
Best of the RCC Winners 
Tebbutt's CAREDIG DENZIL
IWA Trophy 
Best Opp. Sex RCC Winner 
MacLeod's SEPLECUR LITTLE CHIPPA OF BRACHAN
Bredonswicke Cup
Best Movement & Conformation
Redfern's CH RAINSTER RORY
Champion Clodagh Cup 
Best Head, Eyes & Expression 
Pordham's  SOLSTRAND ARTHUR ARDFHUIL
Type Cup Dog 
Under 2 years 
Surrell & Coleman's BOKRA TUDOR
Type Cup Bitch
Under 2 years 
Pinkney's RIVENHOUND IMPERIAL CREAM TO HYDEBECK
Finloren Cup 
Best Novice Pinkney's RIVENHOUND IMPERIAL CREAM TO HYDEBECK
Brabyns Cup
Best Limit 
Tebbutt's CAREDIG DELILAH 
Stud Dog Cup
Best Progeny in Show
Tebbutt's CH CAREDIG GALILEO
Brood Bitch Cup 
Best Progeny in Show
Tebbutt's CH CAREDIG HEGARTY
Height Cup Dog
Tallest Dog
Pask's BARONGLEN THE KNIGHTWALKER
Height Cup Bitch 
Tallest Bitch
Bevis's MILKWOOD'S MARTHA MY DEAR
Capt Graham Memorial Trophy
-Pask's DUNEWALKER MISS BEHAVIN OF BARONGLEN
 
 
 
 
Click here for some candid camera shots.   
 
Back to content | Back to main menu