Championship Show 13 - THE IRISH WOLFHOUND CLUB

Go to content

Main menu:

Irish Wolfhound Club 
Championship Show 2013
 
Judge: Mrs Anne Webb (Foinaven)
Report and critiques
Best In Show: Miss S Surrell & Miss K Coleman's BOKRA VALENCIA
Reserve Best In Show: Mr J & Mrs P Sumner's BALLYPHELAN DAMSON
Best Puppy In Show: Mrs T Sumner's DUKESARUM TEGAN
 
Best Opposite Sex In Show: 
Miss S Surrell & Miss K Coleman's Ch BOKRA TUDOR
 
We were honoured by the attendance of the new mascot and handler of our patrons, the Irish Guards. Drummer David Steed paraded eight month old Domhnal (pronounced Donal) and led both the dog and bitch challenge line-ups into the ring. At the end of the day, our Chairman Liz Thornton presented him with a very special Irish Wolfhound Club collar, embroidered in gold on green.


Judge Anne Webb presented Diane Redfern with the special raffle prize, a beautiful portrait of Clive and Caroline Sheppard's Whisper, by Colleen Ellis; which raised a substantial amount of money for the Health Group and Rescue Trust. Later in the day, Diane very generously gifted the painting to Clive and Caroline.
 
 
 
 
 

CLASS WINNERS
 
Minor Puppy Dog (2 entries, 1 absent)
Minor Puppy Bitch (1 entry)
1st Bogart's NELLWYN'S MR OZYMANDIAS
1st Jackaman's NELLWYN'S MISS KATRINA
 
 
 
Puppy Dog (5 entries)
Puppy Bitch (2 entries, 1 absent)
1st Tebbutt &Wilde's BERWYCK ARCANGELO FOR WITCHESBROOM
2nd Bogart's NELLWYN'S MR OZYMANDIAS
3rd Walsh's BONAFORTE AMADEUS
Res England's HAZIANNE'S MOONRAKER
VHC Sumner's DUKESARUM CORRIGAN   
1st Sumner's DUKESARUM TEGAN
 
 
 
Junior Dog (12 entries, 3 absent)
Junior Bitch (7 entries,1 absent)
1st Redfern's RAINSTER AZLAN
2nd Amoo's BOKRA ANARCHY TO SADE
3rd Timmins's CORNOVI KEATS
Res Sumner's BALLYPHELAN BLACKADDER
VHC Beach's RAINSTER ASTOR
1st Evans-Jones & Halsall's KRACJIK OF FIRST AVENUE
2nd Johnson's NELLWYN'S MISS POLLYANNA
3rd Morris's AMARACH CLOGHDA
Res Forret-Close's TAPSALTEERIE MAY I RETURN
VHC Scott's KNALLASEN'S LADY GAGA
 
 
 
Yearling Dog (4 entries)
Yearling Bitch (4 entries, 1 absent)
1st Goodson's Ch MORALACH THE GAMBLING MAN
2nd Treadwell's HIBECK HUGO BOSS AT FLOYDIAN
3rd Jones's DRAUGFARA MINYELION
Res Beach's RAINSTER ASTOR
1st Bradley's GLENGAIL NNIAMH
2nd Dawson's SHALICO TUMBLING DICE
3rd Forret-Close's BUADHACH BLANAID FROM TAPSALTEERIE

 
 
 
Novice Dog (3 entries)
Novice Bitch (4 entries, 1 absent)
1st Holder & Howe's MASCOTTS CRACKERJACK
2nd Beach's RAINSTER ASTOR
3rd Addington's HARROPINE DERMOT O'LEARY OF WOLVEBRIGG

1st Gregory's KILLOUGHERY EINEEN
2nd MacLeod's BRAEHEAD RHIONA OF BRACHAN
3rd Dolling's MADIAMOY MISS MONEY BOX OF CHAROBIE
 
 
 
Post Graduate Dog (7 entries)
Post Graduate Bitch (14 entries, 5 absent)
1st Stirling's CLANLILY BARON OF THE GLEN
2nd Dawson's SHALICO ROLLING STONE
3rd Cramphorn's YELXBA PERSEUS
Res Das Purkayastha's NELLWYN'S MR TOBIAS AMONG NECKREBAGH
VHC Griffin's KILREIN RED RIVER
1st Goodall's DRIFTCOT ERIN BROCKOVICH
2nd Sumner's CAILIN SIOBHAN AT DUKESARUM
3rd Stirling's CLANLILY SKY OF DIAMONDS
Res Gregory's KILLOUGHERY EINEEN
VHC Vaudin's BRAEWISAN ALICE O'MARA OF TORTEVAL
 
 
 
Mid Limit Dog (6 entries, 1 absent)
Mid Limit Bitch (6 entries, 2 absent)
1st Treadwell's HIBECK DIZZY RASCAL AT FLOYDIAN
2nd Timmins's BALLYPHELAN PANTHER CORNOVI
3rd Webb's DRIFTCOT DEFINITELY MAYBE TO INKLEYBOYS
Res Das Purkayastha's SHANIMARLE CHARLES AMONG NECKREBAGH
VHC Pask's BARONGLEN THE LAWMAN
1st Surrell & Coleman's BOKRA TUSCANY
2nd Box's DRIFTCOT EVITA
3rd Lockett's AMARACH AIFE DE CAVERSMILL
Res McCall's MCLIGHT STAR LIGHT
 
 
 
Limit Dog (4 entries, 1 absent)
Limit Bitch (8 entries, 3 absent)
1st Sumner's BALLYPHELAN OTHELLO
2nd Goodall's DRIFTCOT BILLY ELLIOT
3rd Dawson's CONMERYL DETROIT BY SHALICO
1st Sumner's BALLYPHELAN DAMSON
2nd Court's RAVENSBEECH VALERIA
3rd Morris's AMARACH AIDAH
Res Donaldson's RAINSTER ROSA AT KIRKCARSWELL
VHC Ashby's ASHGROAVE TUMBELGUM
 
 
 
Open Dog (5 entries, 1 absent)
Open Bitch (10 entries, 6 absent)
1st Surrell & Coleman's Ch BOKRA TUDOR
2nd Redfern's Ch RAINSTER RORY
3rd McMillan & McCall's BALLALYN'S SHAKEY ShCM
Res Sumner's DUKESARUM TITUS
1st Pain's RAVENSBEECH VERITAS
2nd Tebbutt's Ch CUULADH SIONAINN CAREDIG
3rd Neal's Ch MASCOTTS ANOTHER DREAMER AT CAHMEGA
Res MacLeod's SEPLECUR LITTLE CHIPPA OF BRACHAN  
 
 
 
Veteran Dog (2 entries)
Veteran Bitch (9 entries, 4 absent)
1st McMillan's SADE ROSSI AT BALLALYN ShCM
2nd Holder & Howe's CH/FE/BE/Lux Ch MASCOTTS MANTOVANI

1st Surrell & Coleman's BOKRA VALENCIA
2nd Pain's CH RAVENSBEECH BRITTANICA
3rd Gilbert's ANSTYARNA GEAL SPEIR
Res Sheppard's GOLDSWIFT SNOW LEOPARD
VHC Gilbert's MADIAMOY MINNIE MOUSE TO ANSTYARNA
 
 
 
 
 
Dave Malley Memorial Class (8 entries)
 
 
 
1st Treadwell's HIBECK DIZZY RASCAL AT FLOYDIAN
2nd Vaudin's BRAEWISAN ALICE O'MARA OF TORTEVAL
3rd Forret-Close's TAPSALTEERIE MAY I RETURN
Res Treadwell's HIBECK HUGO BOSS AT FLOYDIAN
VHC Broughton's MADIAMOY MOON DUST OVER MONTISACRE
 
 
 
 
Captain Graham Memorial Class 
(13 entries, 3 absent, 2 withdrawn)

Judge: Juan Codesido (Keep It Together. Spain)


1st Holder & Howe's MASCOTTS CRACKERJACK

2nd Johnson's NELLWYN'S MISS POLLYANNA

3rd Treadwell's HIBECK HUGO BOSS AT FLOYDIAN

Res Treadwell's HIBECK DIZZY RASCAL AT FLOYDIAN

VHC Lyon's ACHNACON BANBHA AT MALINKEY
    
 
 
 
TROPHIES
Graham Shield 
Best in Show 
 Surrell & Coleman's BOKRA VALENCIA
Irish Guards Shield 
Best Opposite Sex 
Surrell & Coleman's BOKRA TUDOR
Halcyon Challenge Cup 
Best Puppy 
Sumner's DUKESARUM TEGAN
Zephyr Trophy 
Best Veteran 
Surrell & Coleman's BOKRA VALENCIA 
Ifold Loving Cup 
Best of the RCC Winners 
Sumner's BALLYPHELAN DAMSON
IWA Trophy 
Best Opp. Sex RCC Winner 
 Redfern's RAINSTER AZLAN
Bredonswicke Cup
Best Movement & Conformation
Surrell & Coleman's BOKRA VALENCIA 
Champion Clodagh Cup 
Best Head, Eyes & Expression 
Pain's Ch RAVENSBEECH BRITTANICA
Type Cup Dog 
Under 2 years 
Redfern's RAINSTER AZLAN
Type Cup Bitch
Under 2 years 
Evans-Jones & Halsall's KRACJIK OF FIRST AVENUE
Finloren Cup 
Best Novice Holder & Howe's MASCOTTS CRACKERJACK
Brabyns Cup
Best Limit 
Sumner's BALLYPHELAN DAMSON
Stud Dog Cup
Best Progeny in Show
No entries
Brood Bitch Cup 
Best Progeny in Show
Surrell & Coleman's BOKRA VALENCIA 
Height Cup Dog
Tallest Dog
Das Purkayastha's NELLWYNS MR TOBIAS AMONG NECKREBAGH
Height Cup Bitch 
Tallest Bitch
Court's RAVENSBEECH VALERIA
Capt Graham Memorial Trophy
-Holder & Howe's MASCOTTS CRACKERJACK
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Back to content | Back to main menu