Championship Show 14 - THE IRISH WOLFHOUND CLUB

Go to content

Main menu:

 
Irish Wolfhound Club 
Championship Show 2014

Judge: Dr Frédéric Maison (du Grand Chien de Culann)
 
President Mr Keith Pursglove and judge Dr Dr Frédéric Maison 
with the Graham Shield for Best in Showawarded to 
Mr & Mrs P Pask's Baronglen The Lawman ShCM.
Reserve Best in Show and Best Opposite Sex, 
winner of the Irish Guards Shield and Irish Guards Trophy, was 
Mrs J Pain's Ch Ravensbeech Fidelia.
Best Bitch: Mrs J Pain's Ch Ravensbeech Fidelia
Reserve Best Bitch: Mrs C Fernhout-Schildt's INT/NL Ch Cualainn Huldah
Best Puppy in Show: Ms L Pinkney's Hydebeck Imperial Dream
Reserve Best Dog: Mrs M Holder & Mr D Howe's Ch Mascotts Crackerjack
Reserve Best Bitch and Reserve CC Winner: 
Mrs C Fernhout-Schildt's INT/NL Ch Cualainn Huldah
Best Veteran in Show: Mrs M Holder & Mr D Howe's Mascotts Mica
 
 
 
 
 

CLASS WINNERS
 
Minor Puppy Dog (8 entries, 2 absent)
Minor Puppy Bitch (10 entries, 1 absent)
1st Pinkney's HYDEBECK IMPERIAL RULER
2nd  Gilbert's ANSTYARNA ALBERT EINSTEIN
3rd Finney's GULLIAGH ALQMH NAF TAF
                           Res
                           VHC
1st  Pinkney's HYDEBECK IMPERIAL DREAM
2nd  McCall's MCLIGHT CANDY
3rd  Porter's PITLOCHRY'S UMBRELLA FOR LINDALL NAF TAF
Res  Hawkins' SEPLECUR CHARLOTTE
VHC  Goodson's RAVENSBEECH CAMINA AT MORALACH
 
 
 
Puppy Dog (3 entries, 1 absent)
Puppy Bitch (5 entries, 1 absent)
1st Gregson-Murray & Mr A Hillier-Fry's
BALLYPHELAN RANNIGAL OF FLINTDALE
2nd Poole & Mrs Sheppard's 
CONMERYL MARKSMAN WITH GOLDSWIFT   
1st  Appleyard's CONMERYL MAEVE
2nd  Wilkinson's CONMERYL MERRIMENT OVER HUNACRES
3rd   Sheppard's CONMERYL MISS SCARLET FOR GOLDSWIFT
Res  Begbie & Dennison's CONMERYL MISS MAUDE
 
 
 
Junior Dog (9 entries)
Junior Bitch (10 entries,1 absent)
1st Morris's SAPWOOD'S MYSTERY MAN TO AMARACH (IMP FIN)
2nd  Tebbitt's CAREDIG CARADOG
3rd  Gregory's KILLOUGHERY THE BARON
Res Strange's TITAN DESTROYER OF WORLDS
1st  Watson's RIVENHOUND CATHERINE WHEEL
2nd  Sumner's KILLOUGHERY BREAELA OF BALLYPHELAN
3rd  Gregory's KILLOUGHERY BLISS
Res  Tebbutt's CAREDIG CARIAD
VHC  Campbell-Woodford's RIVENHOUND BONFIRE
 
 
 
Yearling Dog (6 entries)
Yearling Bitch (8 entries, 1 absent)
1st  Tebbutt & Wilde's
BERWYCK ARCANGELO FOR WITCHESBROOM (IMP USA)
2nd  Sumner's DUKESARUM WINSTON
3rd  Bogart's NELLWYN'S MR OZYMANDIAS
Res  Wilkes' STRICKENOAK CLANRICKARDE ShCM
                      VHC
1st  Bennett's FINNEAGLE LADY CORA
2nd  Sumner's DUKESARUM LOKI
3rd  Sumner's DUKESARUM GYPSY
                               Res
                                VHC
 
 
 
Novice Dog (7 entries)
Novice Bitch (9 entries, 4 absent)
1st Harmer's RAVENSBEECH FABIAN AT BALLANROO
2nd Strange's TITAN DESTROYER OF WORLDS
                        3rd
                         Res
                         VHC
1st  Bennett's FINNEAGLE LADY CORA
2nd  Macaulay's GARTLOVE GISELLA
3rd  Pejsova's BRIBIBA'S LYCORIS BLACK OVER BARRASSY
                Res
                  VHC   
 
 
 
Post Graduate Dog (12 entries, 2 absent)
Post Graduate Bitch (14 entries, 4 absent)
1st  Surrell & Coleman's BOKRA AMNESTY
2nd Schultz's PITLOCHRY'S NELSON
3rd  Timmins's CORNOVI KEATS
Res  Vaudin's FEARGHAS REALLY IRISH IN TORTEVAL (IMP CZE)
VHC  Brown & Sheppard's DRAUGFARA TAREN
1st  Braine's SOLSTRAND CELTIC FLAME FOR HOLLYHENGE
2nd  Redfern's RAINSTER AMBER
3rd  Finney's GULLIAGH AELLA
                                   Res
                                    VHC
 
 
 
Mid Limit Dog (6 entries, 1 absent)
Mid Limit Bitch (5 entries, 2 absent)
1st  Sumner's BALLYPHELAN BLACK ADDER
2nd  Treadwell's HIBECK HUGO BOSS AT FLOYDIAN
3rd  Dawson's CONMERYL DETROIT BY SHALICO
Res  Macaulay's PITLOCHRY'S GABOR FOR GARTLOVE
VHC  Griffin's KILREIN RED RUIN
1st  Sumner's DUKESARUM AOIFE
2nd  Sumner's BALLYPHELAN BLACK CAP
3rd  Cramphorn's YELXBA MERA
 
 
 
Limit Dog (8 entries, 1 withdrawn)
Limit Bitch (9 entries)
1st  Pask's BARONGLEN THE LAWMAN ShCM
2nd  Stirling's CLANLILY BARON OF THE GLEN
3rd Pateman's NELLWYNS MR HEATHCLIFFE AT GLYDAS
               Res
                   VHC
1st  Sumner's BALLYPHELAN DAMSON
2nd Guard's RAVENSBEECH FLORENTIA AT BRACKENDOWN
3rd  Sumner's CAILIN SIOBHAN AT DUKESARUM
                    Res
                           VHC
 
 
 
Open Dog (9 entries, 2 absent)
Open Bitch (11 entries, 3 absent)
1st  Holder & Howe's CH MASCOTTS CRACKERJACK ShCM
2nd  Redfern's CH RAINSTER RORY
3rd Pordham's SOLSTRAND ARTHUR ARDFHUIL
Res  Finney's IR CH GULLIAGH ARAMIS
VHC  Treadwell's HIBECK DIZZY RASCAL AT FLOYDIAN
1st Pain's CH RAVENSBEECH FIDELIA
2nd Fernhout-Schildt's INT/NL CH CUALAINN HULDAH
3rd  Pinkney's CH RIVENHOUND IMPERIAL CREAM TO HYDEBECK
Res  Court's CH RAVENSBEECH VALERIA
VHC  Bradley's GLENGAIL NIAMH
 
 
 
Veteran Dog (6 entries)
Veteran Bitch (8 entries, 5 absent)
1st Holder & Howe's CH/FR/BE/LUX CH MASCOTTS MANTOVANI
2nd  Mercer-Jones's KILREIN CHRISTMAS NIGHT
3rd  Guntrip's AINSEA THE LANCER
Res Wild's FINCORRIE KADOO ShCM
VHC  Brown's GRIFEMY SILVANNI SORCEROR
1st Holder & Howe's MASCOTT'S MICA
2nd  Griffin's KILREIN CHRISTMAS RED
3rd Glbert's MADIAMOY MINNIE MOUSE TO ANSTYARNA
 
 
 
 
 
Dave Malley Memorial Class (9 entries)
 
 
 
1st Treadwell's HIBECK HUGO BOSS AT FLOYDIAN
2nd Gregory's KILLOUGHERY BLISS
3rd  Heather's WHITEORCHARD VENUSTA
Res  Bogart's NELLWYN'S MR OZYMANDIAS
VHC  Heather's WHITEORCHARD ODYSSEUS
 
 
 
 
Captain Graham Memorial Class 
(10 entries)

Judge: Mr John Sharpe (Pines)

1st  Timmins' CORNOVI KEATS

2nd  Holder & Howe's MASCOTT'S MICA

3rd Treadwell's HIBECK HUGO BOSS AT FLOYDIAN

Res  Vaudin's FEARGHAS REALLY IRISH IN TORTEVAL (IMP CZE)

VHC JWilkes' STRICKENOAK CLANRICKARDE ShCM
    
 
 
 
Brace (5 entries, 1 absent)
Team (1 entry)
1st  Gregory's
2nd Tebbutt’s
3rd  Treadwell’s
Res  MacLeod’s
1st  Gregory's
 
 
 
TROPHIES
Graham Shield 
Best in Show 
 Pask's BARONGLEN THE LAWMAN ShCM
Irish Guards Shield 
Best Opposite Sex 
Pain's CH RAVENSBEECH FIDELIA
Irish Guards Trophy 
Reserve Best in Show 
Pain's CH RAVENSBEECH FIDELIA
Halcyon Challenge Cup 
Best Puppy 
Pinkney's HYDEBECK IMPERIAL DREAM
Zephyr Trophy 
Best Veteran 
Holder & Howe's MASCOTT'S MICA
Ifold Loving Cup 
Best of the RCC Winners 
Fernhout-Schildt's INT/NL CH CUALAINN HULDAH
IWA Trophy 
Best Opp. Sex RCC Winner 
 Holder & Howe's CH MASCOTTS CRACKERJACK ShCM
Bredonswicke Cup
Best Movement & Conformation
Fernhout-Schildt's INT/NL CH CUALAINN HULDAH
Champion Clodagh Cup 
Best Head, Eyes & Expression 
Pask's BARONGLEN THE LAWMAN ShCM
Type Cup Dog 
Under 2 years 
Pinkney's HYDEBECK IMPERIAL RULER
Type Cup Bitch
Under 2 years 
Pinkney's HYDEBECK IMPERIAL DREAM
Finloren Cup 
Best Novice Bennett's FINNEAGLE LADY CORA
Brabyns Cup
Best Limit 
Pask's BARONGLEN THE LAWMAN ShCM
Stud Dog Cup
Best Progeny in Show
Pordham's SOLSTRAND ARTHUR ARDFHUIL
Brood Bitch Cup 
Best Progeny in Show
Pinkney's CH RIVENHOUND IMPERIAL CREAM TO HYDEBECK
Height Cup Dog
Tallest Dog
Morris's SAPWOOD'S MYSTERY MAN TO AMARACH (IMP FIN)
Height Cup Bitch 
Tallest Bitch
Court's CH RAVENSBEECH VALERIA
Capt Graham Memorial Trophy
-Timmins' CORNOVI KEATS
 
 
 
 
 
Special Award Classes
Judge: Miss M Hawkins
 
Novice (15 entries, 2 absent)
Post Graduate (17 entries, 7 absent)
1st Tebbutt's CAREDIG CARADOG
2nd Appleyard's CONMERYL MAEVE
3rd  Gregory's KILLOUGHERY THE BARON
Res  Heather's WHITEORCHARD VENUSTA
VHC Morris's SAPWOOD'S MYSTERY MAN TO AMARACH
1st Tebbutt's CAREDIG CARIAD
2nd C Stirling's CLANLILY SKY OF DIAMONDS
3rd  Bogart's NELLEWYNS MR OZYMANDIAS
Res W Heather's WHITEORCHARD ODYSSEUS
VHC  Vaudin's FEARGHAS REALLY IRISH IN TORTEVAL
 
 
Open (16 entries, 10 absent)
 
 
 
1st Bradley's GLENGAIL NNIAMH
2nd  Dawson's CONMERYL DETROIT BY SHALICO
3rd  Stirling's CLANLILY BARON OF THE GLEN
Res  Gregory's KILLOUGHERY EINEEN
VHC  Dawson's GARTLOVE GHLEANNGAIRDOCH AT GRAEFYN
 
 
 
 
AND FINALLY . . .
 
Some of the committee, together with some of the helpers 
without whom the show would not have run so smoothly:
Second from right - Janet Smallwood, a Club stalwart who has 
run the main table at Club shows for over 30 years;
Far left - Dawn Scott, who stewarded in the main ring, 
an important extra who did a grand job.
Third from left - Mike Reilly, who has helped at 
our championship shows for many years.

Their help really makes a difference to 
the smooth running of the shows.
And our kitchen angels: 
Left to right - India with her grandmother, 
Pauline Ashby, the Club's head angel, and Pat Box.

Without these three we would not be able 
to enjoy such great food.
 
 
 
 
 
 
Back to content | Back to main menu