Championship Show 15 - THE IRISH WOLFHOUND CLUB

Go to content

Main menu:

Irish Wolfhound Club 
Championship Show 2015

Judge: Mrs J Pain (Ravensbeech)
Best in Show: Mrs K Johnson's NELLWYN'S MISS POLLYANNA
Reserve Best in Show and Best Opposite Sex: 
Mrs C Goodson's CH MORALACH THE GAMBLING MAN JW
Best Puppy in Show: Mrs D E Tebbutt's CAREDIG BARBARIAN
Best Dog: Mrs C Goodson's CH MORALACH THE GAMBLING MAN JW
Reserve: Mrs Turini Salamon's ITA/EUR CH DONNERHALL DELLA BASSA PAVESE
 
 
 
 
 

CLASS WINNERS
 
Minor Puppy Dog (7 entries, 3 absent)
Minor Puppy Bitch (8 entries, 2 absent)
1st  Tebbutt's CAREDIG BARBARIAN
2nd  Turini Salamon's KINGARRA DELLA BASSA PAVESE
3rd  Ashby's ASHGROAVE BURLEIGH BOWDLEY
Res Campbell-Woodford's YELXBA CELTIC FIRE AT KLIMADUAGGH     
1st Turini Salamon's KARISHMA DELLA BASSA PAVESE
2nd  Cramphorn's YELXBA VICTORIA
3rd Stirling's CLANLILY MILLION DOLLAR GEM
Res  Kenis-Pordham's LAURA DELLA BASSA PAVESE
VHC Purdy's YELXBA TARA
 
 
 
Puppy Dog (2 entries)
Puppy Bitch (5 entries, 1 absent)
1st  Fox's KAZACHOK ROAN INISH AT NEWDIGATE (IKC)
2nd  Colbert's NANU NANA VON DEN ERZMINEN     
1st  Goodson's TINWHISTLE'S BILLIE TEAN BY MORALACH (IMP FIN)
2nd  Addington's ARWEN FEEBEE'S HOME OF WOLVEBRIGG
3rd Pejsova & Bridges' KATY PERRY ROAN INISH OF BARRASSY (IKC)
Res Purdy's YELXBA SHONAHMERA
 
 
 
Junior Dog (3 entries, 1 absent)
Junior Bitch (5 entries)
1st  Dawson's STONESTORM APACHE DREAM AT SHALICO
2nd  Bevis's WOLFHOUSE ADAGIO (IMP DNK)
1st  Amoo's SADE ARYA
2nd Grandis' BLUERAINDOGS
3rd Dawson's STONESTORM DREAM SPIRIT OF SHALICO
Res  Morris's AMARACH BRYNA O'HERN
VHC  Lyons's WOLFHOUSE AVANTGARDE (IMP DNK)
 
 
 
Yearling Dog (3 entries, 1 absent)
Yearling Bitch (4 entries, 2 absent)
1st  Tebbutt's CAREDIG CARADOG
2nd   Poole & Sheppard's CONMERYL MARKSMAN WITH GOLDSWIFT
1st  Tebbutt's CAREDIG CARIAD
2nd  Sheppard's CONMERYL MISS SCARLET FOR GOLDSWIFT
 
 
 
Novice Dog (3 entries)
Novice Bitch (5 entries, 4 absent)
1st  Gregory's KILLOUGHERY THE BARON
2nd  Bevis's WOLFHOUSE ADAGIO (IMP DNK)
3rd Spears' CHLANNWORTHY EVEREST
1st  Kenis Pordham's LAURA DELLA BASSA PAVESE 
 
 
 
Post Graduate Dog (9 entries, 4 absent)
Post Graduate Bitch (9 entries, 4 absent)
1st  Vaudin's FEARGHAS REALLY IRISH IN TORTEVAL (IMP CZE)
2nd  Wilkes's STRICKENOAK CLANRICKARDE ShCM
3rd   Jones's CONMERYL MONTGOMERY
Res  Strange's TITAN DESTROYER OF WORLDS
VHC  Beach's RAINSTER ASTOR
1st  Braine's SOLSTRAND CELTIC FLAME FOR HOLLYHENGE
2nd  Gregory's KILLOUGHERY BLISS
3rd  Macaulay's GARTLOVE GISELLA
Res  Timmins' s CORNOVI KARISMA
VHC  Campbell Woodford's RIVENHOUND BONFIRE AT KILMACDUAGH
 
 
 
Mid Limit Dog (5 entries, 3 abs )
Mid Limit Bitch (5 entries, 5 absent)

1st  Bogart's NELLWYN'S MR OZYMANDIAS
2nd  Canavan's LAOISEACH CARIAD RUAIRI
 
 
 
 
Limit Dog (5 entries, 3 absent)
Limit Bitch (4 entries, 1 absent)
1st  Addington's HARROPINE DERMOT O'LEARY OF WOLVEBRIGG
2nd  Chichvarkina's BARACHOIS ONE IN A MILLION 
1st   Gregory's KILLOUGHERY'S EINEEN
2nd  Barnes's HAZIANNES LITTLE MERMAID
3rd  Cramphorn's YELXBA MERA
 
 
 
Open Dog (4 entries)
Open Bitch (10 entries, 5 absent)
1st  Goodson's CH MORALACH THE GAMBLING MAN JW
2nd  Turini Salamon's ITA/EUR CH DONNERHALL DELLA BASSA PAVESE
3rd   Macaulay's CH GARTLOVE GORAIDH
Res  Treadwell's HIBECK HUGO BOSS AT FLOYDIAN
    


1st  Johnson's NELLWYN'S MISS POLLYANNA
2nd  Turini Salamon's ITA CH HALLELUIAH DELLA BASSA PAVESE
3rd  Macaulay's GARTLOVE GHLEANN GORDANIA
Res  MacLeod's SEPLECUR LITTLE CHIPPA OF BRACHAN
VHC    Grandis' AQUAMARINE RAINDOGS 
 
 
 
Veteran Dog (2 entries, 1 absent)
Veteran Bitch (4 entries, 4 absent)
    


1st  Pordham's SOLSTRAND ARTHUR ARDFHUIL
 
 
 
 
Dave Malley Memorial Class (7 entries)
Jean Malley Memorial Class (8 entries, 6 absent)
1st  Bogart's NELLWYN'S MR OZYMANDIAS
2nd  Gregory's KILLOUGHERY THE BARON
3rd  Jones's CONMERYL MONTGOMERY
Res Treadwell's HIBECK HUGO BOSS AT FLOYDIAN
VHC  Beach's RAINSTER ASTOR

1st Addington's ARWEN FEEBEE'S HOME OF WOLVEBRIGG
2nd   Gregory's KILLOUGHERY BLISS

 
 
 
Captain Graham Memorial Class 
(11 entries, 3 absent)

Judge: Mr Peter Pask (Baronglen)


1st  Gregory's KILLOUGHERY BLISS

2nd  Addington's HARROPINE DERMOT O'LEARY OF WOLVEBRIGG

3rd  Sheppard's CONMERYL MISS SCARLET FOR GOLDSWIFT

Res  Treadwell's HIBECK HUGO BOSS AT FLOYDIAN

VHC Poole & Sheppard's CONMERYL MARKSMAN WITH GOLDSWIFT
 
 
 
Brace (4 entries, 1 absent)
Team (2 entries, 1 absent)
1st  Macleod’s
2nd  Tebbutt’s
3rd  Gregory's 
1st  Gregory's
 
 
 
TROPHIES
Graham Shield 
Best in Show 
 Johnson's NELLWYN'S MISS POLLYANNA
Irish Guards Shield 
Best Opposite Sex 
Goodson's CH MORALACH THE GAMBLING MAN JW
Irish Guards Trophy 
Reserve Best in Show 
Goodson's CH MORALACH THE GAMBLING MAN JW
Halcyon Challenge Cup 
Best Puppy 
Tebbutt's CAREDIG BARBARIAN
Zephyr Trophy 
Best Veteran 
Pordham's SOLSTRAND ARTHUR ARDFHUIL
Ifold Loving Cup 
Best of the RCC Winners 
Turini Salamon's ITA/EUR CH DONNERHALL DELLA BASSA PAVESE
IWA Trophy 
Best Opp. Sex RCC Winner 
Turini Salamon's ITA CH HALLELEUIAH DELLA BASSA PAVESE 
Bredonswicke Cup
Best Movement & Conformation
Johnson's NELLWYN'S MISS POLLYANNA
Champion Clodagh Cup 
Best Head, Eyes & Expression 
MacLeod's SEPLECUR LITTLE CHIPPA OF BRACHAN
Type Cup Dog 
Under 2 years 
Tebbutt's CAREDIG BARBARIAN
Type Cup Bitch
Under 2 years 
Amoo's SADE ARYA
Finloren Cup 
Best Novice Gregory's KILLOUGHERY THE BARON
Brabyns Cup
Best Limit 
Gregory's KILLOUGHERY EINEEN
Stud Dog Cup
Best Progeny in Show
Pordham's SOLSTRAND ARTHUR ARDFHUIL
Brood Bitch Cup 
Best Progeny in Show
Not awarded
Height Cup Dog
Tallest Dog
Addington's HARROPINE DERMOT O'LEARY
Height Cup Bitch 
Tallest Bitch
MacLeod's SEPLECUR LITTLE CHIPPA OF BRACHAN
Capt Graham Memorial Trophy
-Gregory's KILLOUGHERY BLISS
 
 
 
 
 
Special Award Classes
Judge: Mr M Caple
 
Novice (7 entries, 2 absent)
Post Graduate (7 entries, 1 absent)
1st  Goodson's RAVENSBEECH CAMINA AT MORALACH
2nd  Gregory's KILLOUGHERY THE BARON
3rd  Addington's ARWEN FEEBEE'S HOME OF WOLVEBRIGG
Res Lyons' WOLFHOUSE AVANTGARDE (IMP DNK)
VHC  Campbell Woodford's YELXBA CELTIC FIRE AT KLIMACDUAGH
1st  Vaudin's FEARGHAS REALLY IRISH IN TORTEVAL (IMP CZE)
2nd   Sheppard's CONMERYL MISS SCARLET FOR GOLDSWIFT
3rd   Gregory's KILLOUGHERY BLISS
Res  Wilkes's STRICKENOAK CLANRICKARDE ShCM
VHC  Beach's RAINSTER ASTOR
 
 
Open (7 entries, 4 absent)
 
 
 
1st  Addington's HARROPINE DERMOT O'LEARY OF WOLVEBRIGG
2nd  Poole & Sheppard's CONMERYL MARKSMAN WITH GOLDSWIFT
3rd   Treadwell's HIBECK HUGO BOSS AT FLOYDIAN
 
 
 
 
AND FINALLY . . .
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Back to content | Back to main menu