Championship Show 21 - THE IRISH WOLFHOUND CLUB

Go to content

Irish Wolfhound Club
Championship Show

Judge: Mrs C MacLeod (Brachan)

Report and critiques to follow.
Photography by Tony Minett.
To see the full gallery and purchase photos click here.


Judge: Mrs Chris MacLeod
Best in Show:
Dr L Salamon's ITA CH PENDRAGON DELLA BASSA PAVESE
Reserve Best in Show:  
Mr C & Mrs J Amoo's CH SADE RAINBOW

Best Puppy in Show:
Miss W Heather's
WHITEORCHARD AD ASTRA
Best Veteran in Show
Dr C & Mrs C Sheppard's
CH CONMERYL MISS SCARLET
FOR GOLDSWIFT

CLASS WINNERS
Minor Puppy  |  Puppy   |  Junior |  Yearling  |  Novice | Graduate  |  Post Graduate  |  Limit |  Open  
Minor Puppy Dog (No entries)
Minor Puppy BItch (1 entry, 1 absent)
Puppy Dog (2 entries, 1 absent)
Puppy Bitch (2 entries)
1st  Reeves's WHITEORCHARD ARCTURUS
1st Heather's WHITEORCHARD AD ASTRA
2nd  Campbell-Woodford's
WHITEORCHARD ADHARA AT KILMACDUAGH
Junior Dog (3 entries)
Junior Bitch (8 entries, 1 absent)
1st  Redfern's RAINSTER TOMAS
2nd  Ashby's ASHGROAVE ALFIE BUMBLE
3rd  Hughes's CLUARANEDGE CARADOG
1st  Webb & Simmons's FLOYDIAN INCHYRA
2nd  Salamon's WINTAKA DELLA BASSA PAVESE
3rd  Ashby's ASHGROAVE CRYSTAL
Res  Forret's
VALKIRIA DELLA BASSA PAVESE AT CULVERCROFT (IMP ITA)
VHC  Heather's WHITEORCHARD AURORA
Yearling Dog (3 entries, 1 absent)
Yearling Bitch (4 entries, 1 absent)
1st  Walters' KILLOUGHERY TRISTAR
2nd  Hooper's FLOYDIAN AFFRIC
1st  Forret's
VALKIRIA DELLA BASSA PAVESE AT CULVERCROFT (IMP ITA)
2nd  Gregory's KILLOUGHERY KHAOS
3rd  Bruce's KILLOUGHERY TALIA
Novice Dog (1 entry)
Novice Bitch (6 entries, 2 absent)
1st  Norrie's BALNUITH SHOOT FOR THE MOON
1st  Treadwell's FLOYDIAN SAVANNA
2nd  Catlow's HYDEBECK DREAM OF LORELEI AT LAOISEACH
3rd  Kingsley & Cope's
BONAFORTES WISH COME TRUE FOR DAINWOLF
Res  Wiseman's BALNUITH I SMILE YOU SMILE
Graduate Dog (2 entries)
Graduate Bitch (3 entries, 1 absent)
1st  Webb's FLOYDIAN SYRACUSE AT FOINAVEN
2nd  Dawson's RED ROCK CANYON OF KING HOWARD LEGENDS OF SHALICO (IMP FRA)
1st  Wiseman's HAZIANNE ANOTHER ECLIPSE
2nd  Kingsley & Cope's
BONAFORTES WISH COME TRUE FOR DAINWELL
Post Graduate Dog (7 entries, 3 absent)
Post Graduate Bitch (6 entries, 5 absent)
1st  Sheppard's GLENGAIL HHADES
2nd Dawson's HYDEBECK DREAM TYME OF GRAEFYN
3rd  Hughes's SANFFRAIDD BRENIG
Res  Fox's NEWDIGATE MARLON BRANDO (AI)
1st  Sumner's DUKESARUM MAUDEGANN  (AI)
Limit Dog (5 entries, 1 absent)
Limit Bitch (8 entries, 1 absent)
1st  Das Purkayastha's
BALLYPHELAN ASANSOL AMONG NECKREBAGH
2nd  Taylor & Lynch's
GAELTARRA EIREANN WATSON (IMP NLD)
3rd  Littlefair's GOLDSWIFT PHOENIX KISS
Res  Colbert's KEEP IT TOGETHER PHYSICAL ATTRACTION
1st  Salamon's SARABI DELLA BASSA PAVESE
2nd  Sumner's DUKESARUM MEG
3rd  Gregory's CAIRNSTORM KEEPSAKE
Res  Taylor's AMARILLO ROSE
VHC  Littlefair's GOLDSWIFT INYOURDREAMS
Open Dog (6 entries, 3 absent)
Open Bitch (6 entries, 1 absent)
1st  Salamon's ITA CH PENDRAGON DELLA BASSA PAVESE
2nd  Tebbutt's CAREDIG DONOVAN
3rd  Webb's GOLDSWIFT MISSION POSSIBLE FOR INKLEYBOYS
1st  Salamon's ITA CH MIRANDA DELLA BASSA PAVESE
2nd  Tebbutt's CAREDIG DESTINY
3rd  Sumner's DUKESARUM CHIARA
Res  Heather's WHITEORCHARD NEBULA
VHC  Cramphorn's YELXBA VICTORIA ShCM


Champion Dog (1 entry)
Champion Bitch (1 entry)
1st  Amoo's CH SADE PARIS
1st  Amoo's CH SADE RAINBOW
Veteran Dog (1 entry)
Veteran Bitch (3 entries, 1 absent)
1st Colbert's NANU NANA VON DEN ERZMINEN
1st  Sheppard's CH CONMERYL MISS SCARLET FOR GOLDSWIFT
Captain Graham Memorial Class
(4 entries,  1 absent)
Judge:  Miranda Brace (Braehead)

1st Treadwell's FLOYDIAN SAVANNA
2nd  Crosse's GOLDSWIFT SWEET DISCOVERY
3rd  Littlefair's GOLDSWIFT INYOURDREAMS
Brace (5 entries, 2 absent)
1st  Gregory's
2nd  Heather's
3rd  Littlefair's
Team (1 entry)
1st  Heather's
TROPHIES
Graham Shield
Best in Show
Overseas winner - not awarded
Irish  Guards Shield
Best Opposite Sex
Amoo's CH SADE RAINBOW
Irish  Guards Trophy
Reserve Best in Show
Amoo's CH SADE RAINBOW
Halcyon Challenge CupBest Puppy in ShowHeather's WHITEORCHARD AD ASTRA
Zephyr Trophy
Best Veteran
Sheppard's CH CONMERYL MISS SCARLET FOR GOLDSWIFT
Bredonswicke Cup
Best  Movement & Conformation
Overseas winner - not awarded
Champion Clodagh Cup
Best Head, Eyes & Expression
Sheppard's CH CONMERYL MISS SCARLET FOR GOLDSWIFT
Type Cup DogBest Dog under 2 years
Redfern's RAINSTER TOMAS
Type Cup Bitch Best Bitch under 2 years
-
Finloren Cup
Best  Novice Treadwell's FLOYDIAN SAVANNA
Brabyns Cup
Best  Limit
Overseas winner - not awarded
Stud Dog Cup
Best Progeny in Show
-
Brood Bitch Cup
Best Progeny in Show
Overseas winner - not awarded
Height Cup Dog
Tallest Dog
Fox's NEWDIGATE MARLON BRANDO (AI)
Height Cup Bitch
Tallest Bitch
Littlefair's GOLDSWIFT INYOURDREAMS
Capt Graham Memorial Trophy
-
Treadwell's FLOYDIAN SAVANNA
Minor Puppy  |  Puppy   |  Junior |  Yearling  |  Novice | Graduate  |  Post Graduate  | Limit |  Open  
Back to content