CS- live results - THE IRISH WOLFHOUND CLUB

Go to content

Main menu:

LIVE RESULTS - IWC Championship Show
14 April 2017
Judge: Maggie Holder (Mascotts)

(Photos to follow.)
RESULTS
1. Minor Puppy Dog
7 entries, 2 abs
1st
2nd
3rd
Res
VHC
Tebbutt's CAREDIG AUGUSTUS  BPD, BPIS
Plachcinski's AUSTONLEY'S CANTONA OOH AHH
Littlefair's GOLDSWIFT PHOENIX KISS
Dunwell's GOLDSWIFT SPARTAN'S SECRET
Webb's GOLDSWIFT MISSION POSSIBLE FOR INKLEYBOYS
2. Puppy Dog
1 entry 

1st
2nd
3rd
Res
VHC 
Evans-Jones & Halsall's VALHERU MAGNUS MAXIMUS
3. Junior Dog
10 entries, 1 abs

1st
2nd
3rd
Res
VHC 
Pask's AMARACH AARON AT BARONGLEN
Lockett's AMARACH AINLE
Surrell, Coleman & Simmons's LONNKYLE PILGRIM AT BOKRA (IMP CAN)
Anderson & White's WHITGLEN LEADER
Joyce's BONAFORTE'S KASHMERE
4. Yearling Dog
4 entries
1st
2nd
3rd
Res
VHC 
Appleyard's BONAFORTE'S JUSTICE
English's BARACHOIS KING OF HEARTS
Dawson's HYDEBECK GORDIAN AT GRAEFYN
Allitt's MADIGAN THE MAGNIFICENT OF JASCARAH

5. Novice Dog
4 entries

1st
2nd
3rd
Res
VHC 
Reeves's WOLFHOUSE COUNT BASIE
Webb's GOLDSWIFT MISSION POSSIBLE FOR INKLEYBOYS
Harris's HAZIANNE BIG JAKE
Walters' BRACHAN BREUDDWYD Y DDRAIG

6. Post Graduate Dog
6 entries, 3 abs
1st
2nd
3rd
Res
VHC 
Dawson's STONESTORM APACHE DREAM OF SHALICO
Das Purkayastha's RAVENSBEECH ROMANUS AMONG NECKREBAGH
Sumner's DUKESARUM ATTACUS

7. Mid Limit Dog
4 entries, 1 abs

1st
2nd
3rd
Res
VHC 
Treadwell's GLENGAIL GGILMOUR AT FLOYDIAN
Poole & Sheppard's CONMERYL MARKSMAN WITH GOLDSWIFT
Walters' KILLOUGHERY THE BOUNDER

8. Limit Dog
5 entries, 1 abs


1st
2nd
3rd
Res
VHC 
Amoo's SADE TYRION  Dog CC, BIS
Macaulay's GARTLOVE GALENLOGAN
Gregory's KILLOUGHERY THE BARON ShCM
Severn-Kumar's GAELMARQUE MELTON SAY

9. Open Dog
3 entries
1st
2nd
3rd
Res
VHC 
Tebbutt's CH CAREDIG CARADOG  Res Dog CC
Redfern's RAINSTER AZLAN
Severn-Kumar's GAELMARQUE DRAP DE BERRY

10. Veteran Dog
No entries
1st
2nd
3rd
Res
VHC 
DOG CC
RESERVE DOG CC
BEST PUPPY DOG 
Amoo's SADE TYRION
Tebbutt's CH CAREDIG CARADOG
Tebbutt's CAREDIG AUGUSTUS
11. Veteran Bitch
9 entries, 9abs
1st
2nd
3rd
Res
VHC 

12. Minor Puppy Bitch
7 entries, 1 abs

1st
2nd
3rd
Res
VHC 
Wilkes's LINDALL PARIS FOR STRICKENOAK
Say's CAREDIG ALIS
Severn-Kumar's GOLDSWIFT DESTINY OF GAELMARQUE
Littlefair's GOLDSWIFT INYOURDREAMS
Braddyll's GOLDSWIFT SERENDIPITY
13. Puppy Bitch
4 entries, 1 abs

1st
2nd
3rd
Res
VHC 
Evans-Jones & Halsall's VALHERU RAYNA  BPB
Sheppard's GOLDSWIFT ENCHANTED LEGACY
Bishop's BONAFORTE'S MISS ISSIPPI

14. Junior Bitch
10 entries, 2 abs

1st
2nd
3rd
Res
VHC 
Stirling's CLANLILY WISHING ON A STAR
Anderson & White's WHITGLEN TALLA
Malone's BARACHOIS MELLOW YELLOW
Eubanks & Taylor's BONAFORTE'S KENSIES KISSES
Barron & Bull's BONAFORTE'S LUNA
15. Yearling Bitch
4 entries, 3 abs

1st
2nd
3rd
Res
VHC 
Pinkney's HYDEBECK RULER OF THE STARS JW
16. Novice Bitch
7 entries, 2 abs
1st
2nd
3rd
Res
VHC 
Treadwell's GLENGAIL GGERALDINE  AT FLOYDIAN
Macaulay's GAELTARRA EIREANN HOLY HOLY GARTLOVE (IMP NLD) NAF TAF
Brown's BONAFORTE'S JE SUIS AVEC CLADDAGHWOLF
Forret's CULVERCROFT HERMIONE
Bruce's GOLDSWIFT LEAP OF FAITH
17. Post Graduate Bitch
8 entries, 2 abs



1st
2nd
3rd
Res
VHC 
Bradley's GLENGAIL GGWENDOLYN
Wilkinson's CONMERYL MERRIMENT OVER HUNACRES ShCM
Stirling's CLANLILY MILLION DOLLAR GEM
MacLeod's BRACHAN EIRA
Gregory's KILLOUGHERY BLISS
18. Mid Limit Bitch
5 entries
1st
2nd
3rd
Res
VHC 
Pask's AMARACH CAITIN AT BARONGLEN
Sheppard's CONMERYL MISS SCARLET FOR GOLDSWIFT
Cramphorn's YELXBA VICTORIA ShCM
Barnes's HAZIANNE RAINBOW VALLEY
MacLeod's BRACHAN EIRA
19. Limit Bitch
8 entries, 4 abs
1st
2nd
3rd
Res
VHC 
Ashby's ASHGROAVE BURLEIGH OAKEY  Res Bitch CC
Macaulay's GARTLOVE GHLEANN BRONAGH
Wilkinson's JESSICA KATE ROAN INISH IKC ShCM
Tebbutt's BRACHAN DOLIG WEN CAREDIG

20. Open Bitch
3 entries, 1 abs

1st
2nd
3rd
Res
VHC 
Pinkney's CH HYDEBECK IMPERIAL DREAM JW   Bitch CC, RBIS BOS
Bradley's CH GLENGAIL NNIAMH

BITCH CC
RESERVE BITCH CC
BEST PUPPY BITCH

Pinkney's CH HYDEBECK IMPERIAL DREAM JW
Ashby's ASHGROAVE BURLEIGH OAKEY
Evans-Jones & Halsall's VALHERU RAYNA
BEST IN SHOW  
RESERVE BEST IN SHOW
BEST OPPOSITE SEX IN SHOW  
BEST PUPPY IN SHOW 
BEST VETERAN IN SHOW 
Amoo's SADE TYRION
Pinkney's CH HYDEBECK IMPERIAL DREAM JW
Pinkney's CH HYDEBECK IMPERIAL DREAM JW
Tebbutt's CAREDIG AUGUSTUS
-
Dave Malley Memorial
Beginners Stakes for Dogs
6 entries, 1 abs
1st
2nd
3rd
Res
VHC 
Treadwell's GLENGAIL GGILMOUR AT FLOYDIAN
Gregory's KILLOUGHERY THE BARON ShCM
Reeves's WOLFHOUSE COUNT BASIE
Walters' KILLOUGHERY THE BOUNDER
Walters' BRACHAN BREUDDWYD Y DDRAIG
Jean Malley Memorial
Beginners Stakes for Bitches
6 entries, 3 ABS
1st
2nd
3rd
Res
VHC 
Gregory' KILLOUGHERY BLISS
Treadwell's GLENGAIL GGERALDINE AT FLOYDIAN
Bruce's GOLDSWIFT LEAP OF FAITH

Captain Graham Memorial Trophy Class
Judge: Gretchen Bernardi  
             (Berwyck)

8 entries. 3 abs
1st
2nd
3rd
Res
VHC 
Treadwell's GLENGAIL GGILMOUR AT FLOYDIAN
Das Purkayastha's RAVENSBEECH ROMANUS AMONG NECKREBAGH
MacLeod's BRACHAN EIRA
Treadwell's GLENGAIL GGERALDINE AT FLOYDIAN
Pask's AMARACH AARON AT BARONGLEN
Brace
6 entries, 3 abs
1st
2nd
3rd
Res
VHC 
Tebbutt's
Treadwell's
Gregory's
Team
2 entries
1st
2nd
3rd
Res
VHC 
Gregory's 
Tebbutt's



Special Award Classes      Judge: Helen Sheppard
These classes are to help our breed judges from our B & C lists to gain hands on experience. 
A  Novice
9 entries, 3 abs
1st
2nd
3rd
Res
VHC 
Gregory's KILLOUGHERY BLISS
Treadwell's GLENGAIL GGERALDINE AT FLOYDIAN
Wilkes's LINDALL PARIS FOR STRICKENOAK
Malone's BARACHOIS MELLOW YELLOW
Webb's GOLDSWIFT MISSION POSSIBLE FOR INKLEYBOYS
B  Post Graduate
9 entries, 6 abs
1st
2nd
3rd
Res
VHC 
Bradley's GLENGAIL GGWENDOLYN
MacLeod's BRACHAN EIRA
Pask's AMARACH AARON AT BARONGLEN

C  Open
6 entries, 1 abs
1st
2nd
3rd
Res
VHC 
Das Purkayastha's RAVENSBEECH ROMANUS AMONG NECKREBAGH
Tebbutt's BRACHAN DOLIG WEN CAREDIG
Sheppard's CONMERYL MISS SCARLET FOR GOLDSWIFT
Barnes's HAZIANNE RAINBOW VALLEY
Bradley's CH GLENGAIL NNIAMH
TROPHIES
Graham Shield 
Best in Show 
Amoo's SADE TYRION
Irish Guards Shield 
Best Opposite Sex 
Pinkney's CH HYDEBECK IMPERIAL DREAM JW
Irish Guards Trophy 
Reserve Best in Show 
Pinkney's CH HYDEBECK IMPERIAL DREAM JW
Zephyr Trophy 
Best Veteran 
-
Bredonswicke Cup
Best Movement & Conformation
Amoo's SADE TYRION
Champion Clodagh Cup 
Best Head, Eyes & Expression 
Sheppard's CONMERYL MISS SCARLET FOR GOLDSWIFT
Type Cup DogBest Dog under 2 years
Pask's AMARACH AARON AT BARONGLEN
Type Cup Bitch Best Bitch under 2 years
Pinkney's HYDEBECK RULER OF THE STARS JW
Finloren Cup 
Best Novice Treadwell's GLENGAIL GGERALDINE AT FLOYDIAN
Brabyns Cup
Best Limit 
Amoo's SADE TYRION
Stud Dog Cup
Best Progeny in Show
Tebbutt's CH CAREDIG CARADOG 
Brood Bitch Cup 
Best Progeny in Show
Bradley's CH GLENGAIL NNIAMH
Height Cup Dog
Tallest Dog
Dawson's STONESTORM APACHE DREAM OF SHALICO
Height Cup Bitch 
Tallest Bitch
Pask's AMARCH CAITIN AT BARONGLEN
Capt Graham Memorial Trophy
-Treadwell's GLENGAIL GGILMOUR AT FLOYDIAN
 
Back to content | Back to main menu