Limited Show 10 - THE IRISH WOLFHOUND CLUB

Go to content

Main menu:

 
Irish Wolfhound Club 
Limited Show 2010

Judge:  Tony Rainey (Starchelle)

 
Best in Show:
Ms J Braine's HOLLYHENGE CRESTA WAVE
Reserve Best in Show, Best Opposite Sex:
Mr & Mrs D Redfern's RAINSTER RORY
Best Puppy in Show: 
Mr & Mrs C Neal's 
MASCOTTS ANOTHER DREAMER AT CAHMEGA
Best Veteran in Show: 
Dr & Mrs C Sheppard's GOLDSWIFT SNOW LEOPARD
 
 
 
 
 

CLASS WINNERS
 
Minor Puppy Dog (2 entries, 1 absent)
Minor Puppy Bitch (4 entries, 1 absent)
1st Lockett's TATTERDGOWN REMEZZO DE CAVERSMILL
1st  Court's RAVENSBEECH VALERIA
2nd  Griffin's KILREIN MERCI
 3rd  Evans-Jones & Halsall's 
RYNCHANON DANCE TO THE MUSIC OF VALHERU
 

 
 
 
Puppy Dog (3 entries, 1 absent)
Puppy Bitch (3 entries, 1 absent)
1st Holder  & Howe's MASCOTTS ANOTHER STRIPE
2nd Flood's BARONFORE FINNIAN
1st Neals' MASCOTTS ANOTHER DREAMER AT CAHMEGA
2nd  Holder & Howe's MASCOTTS ANOTHER STORY
 
 
 
Junior Dog (1 entry)
Junior Bitch (4 entries, 1 absent)
1st Canavan's LAOISEACH CARIAD RUAIRI


1st Holder & Howe's MASCOTTS LAOISEACH CARIAD CAIT
2nd  Wilkinson & Warwick' s 
CAIRNSTORM VERMILLION VIA HUNACRES 
3rd  Stayte's DOOLALLEY MAGIC LACE AT CARWENWY




 
 
 
Yearling Dog (1 entry)
Yearling Bitch (5 entries, 1 absent)
1st Canavan's LAOISEACH CARIAD RUAIRI
 
1st Braine's HOLLYHENGE CRESTA WAVE 
2nd  Goodson's MORALACH GOLDEN GRACE
3rd  Smith's NIGHTWING COWBOY DREAMS FOR ALMATEUS
Res  Gilbert's ANSTYARNA GO WITH THE FLO

 
 
 
 
Novice Dog (3 entries, 1 absent)
Novice Bitch (4 entries, 2 absent)
1st Evans-Jones & Halsall's VALHERU KAIOKHAYHAM
 2nd  Catlow's LAOISEACH CARIAD CONRI
1st  Springthorpe's BALLYNIAMH PERFECT GAZE OF SPINONDAW
2nd  Catlow's LAOISEACH CARIAD CIARA 
 
 
 
Post Graduate Dog (4 entries)
Post Graduate Bitch (8 entries, 3 absent)
1st Redfern's RAINSTER RORY
2nd Bradley's CAREDIG EMMETT AT GLENGAIL
3rd  Morris & Trethowan's BRAEWISAN CONAN
Res Ashby's ASHGROAVE JACK
1st Goodson's AINSEA FIRST LADY AT MORALACH
2nd Donaldson's RAINSTER ROSA
3rd  Jones's GOLDSWIFT ENCHANTED DREAM OF CASTELLBLYTH
Res  Box's DRIFTCOT EVITA
VHC  Smith's NIGHTWING COWBOY DREAMS FOR ALMATEUS
 
 
 
Limit Dog (5 entries, 2 absent)
Limit Bitch (8 entries, 3 absent)
1st Treadwell's CAREDIG ECHO
2nd  Barnes's HAZIANNE TOTAL ECLIPSE
3rd  Roe's BALLALYN'S FACE TO FACE AT DARKHYL
 
1st Donaldson's RAVENSBEECH CAMARILLO
2nd  Barnes's HAZIANNE SOLAR ECLIPSE 
3rd Heather's RAVENSBEECH SYLLA
Res Lockett's AMARACH AILISE DE CAVERSMILL
VHC Neal's FIAGAI MITEXI AT CAHMEGA

 
 
 
Open Dog (3 entries, 1 absent)
Open Bitch (9 entries, 5 absent)
1st Wilkinson's HUNACRES KLARK GABLE
2nd  Webb's CLEASEAC CAPTN GARY HAWKINS OF INKLEYBOYS ShCM 

1st Pask's SOLSTRAND YELENA OF BARONGLEN
2nd Goodson's MADIAMOY BABY BOLLINGER AT MORALACH
3rd  Evans's BRAEWISAN AIBREAUN
Res  Sanders's SANDERSTOWN COLLEEN

 
 
 
 
 
Veteran Dog/Bitch (6 entries, 1 absent)
 
 
 
1st Sheppard's GOLDSWIFT SNOW LEOPARD
2nd  Holder & HOWE'S NELLWYNS MR MIDNIGHT
3rd  Sanders' ARDMACHA CORMAC AT SANDERSTOWN
Res   Jones's CAHMEGA MINERVA
VHC  Gilbert's ANSTYARNA MR SCHLOEMP


 
 
 
 
 
TROPHIES
Hibeck ShieldBest in Show
Braine's HOLLYHENGE CRESTA WAVE
Sanctuary Trophy
Reserve Best in ShowRedfern's RAINSTER RORY
Rathdaws Trophy
Best Opposite Sex in Show 
Redfern's RAINSTER RORY
Zarameg TrophyBest Puppy in Show
Neal's 
MASCOTTS ANOTHER DREAMER AT CAHMEGA
Tralee Cup
Best NoviceEvans-Jones & Halsall's VALHERU KAIOKHAYHAM
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Back to content | Back to main menu