Limited Show 17 - THE IRISH WOLFHOUND CLUB

Go to content

Main menu:

Irish Wolfhound Club 
Limited Show 2017

Judge: Sue Finnett  (Hyndsight)

Report and critiques to follow
Photos by 
Caroline Sheppard    
Best in Show: Mrs C C Anderson & Mrs A M White's WHITGLEN LEADER
Reserve Best in Show and Best Opposite Sex
MrS P A Pask's AMARACH CAITIN AT BARONGLEN
Best Puppy in Show:  Mr J L S & Mrs S E Plachcinski's 
AUSTONLEY'S CANTONA OOH AHH
Best Dog:  Mrs C C Anderson & Mrs A M White's WHITGLEN LEADER
Best Bitch:  MrS P A Pask's AMARACH CAITIN AT BARONGLEN
Reserve Best Dog and 
Best Puppy in Show:  
Mr J L S & Mrs S E Plachcinski's AUSTONLEY'S CANTONA OOH AHH
Reserve Best Bitch and 
Best Veteran in Show:  
Mr E E & Mrs J Stayte's 
DOOLALLEY MAGIC LACE
AT CARWENWY
Best Puppy Bitch:  
Dr C & Mrs C Sheppard's GOLDSWIFT ENCHANTED LEGACY
Best Novice in Show:  
Mr A & Mrs J Grimwood's
BONAFORTES MELDREW
 
 
 
 
 

CLASS WINNERS
 
Minor Puppy Dog (No entries)
Minor Puppy Bitch (1 entry, 1 absent)
 
 
 
Puppy Dog (6 entries, 3 absent)
Puppy Bitch (4 entries, 1 absent)
1st  Plachcinski's AUSTONLEY'S CANTONA OOH AHH
2nd  Redfern's GOLDSWIFT FLUKE AT RAINSTER
3rd  Dunwell's GOLDSWIFT SPARTAN'S SECRET

1st  Sheppard's GOLDSWIFT ENCHANTED LEGACY
2nd  Bruce's GOLDSWIFT LEAP OF FAITH
3rd  Braddyll's GOLDSWIFT SERENDIPITY

 
 
 
Junior Dog (3 entries)
Junior Bitch (4 entries, 1 absent)
1st  Plachcinski's AUSTONLEY'S CANTONA OOH AHH
2nd  Grimwood's BONAFORTE'S MELDREW
3rd   Ashton's MADALINCA SPRING CU BRENN

1st  Wilkes's LINDALL PARIS FOR STRICKENOAK
2nd  Gregory's MADALINCA SPRING JOY OF KILLOUGHERY
3rd  Flood's PHESTRAL OONACH AT BARONFORE


 
 
 
Yearling Dog (5 entries, 2 absent)
Yearling Bitch (1 entry)
1st  Anderson & White's WHITGLEN LEADER
2nd  Pask's NAPOLEONE DELLA BASSA PAVESE (IMP ITA)
3rd  Colbert's KEEP IT TOGETHER PHYSICAL ATTRACTION


1st   Anderson & White's WHITGLEN TALLA
 
 
 
Novice Dog (3 entries)
Novice Bitch (1 entry)
1st  Grimwood's BONAFORTE'S MELDREW
2nd   Ashton's MADALINCA SPRING CU BRENN
3rd  Colbert's NANU NANA VON DEN ERZMINEN


 
1st  Sheppard's GOLDSWIFT ENCHANTED LEGACY
 
 
 
Post Graduate Dog (No entries)
Post Graduate Bitch (2 entries)
 
 
 
 
1st  Vaudin's MACCAURA LACEY OF TORTEVAL (IMP USA)
2nd  Bradley's GLENGAIL GGWENDOLYN
 
 
 
Limit Dog (No entries)
Limit Bitch (4 entries, 2 absent)
 
 
 
 
1st  Gregory's KILLOUGHERY BLISS
2nd  Cramphorn's YELXBA VICTORIA ShCM
 
 
 
Open  Dog (2 entries, 2 absent)
Open Bitch (4 entries, 1 absent)
 
 
 
 
1st  Pask's AMARACH CAITIN AT BARONGLEN
2nd  Campbell-Woodford's 
RIVENHOUNDS BONFIRE AT KILMACDUAGH
3rd  Holder & Howe's 
BONAFORTE'S BACK IN BLACK FOR MASCOTTS
 
 
 
Veteran Dog (No entries)
Veteran Bitch (1 entry)
 
 
 
 
1st  Stayte's DOOLALLEY'S MAGIC LACE AT CARWENWY
 
 
 
 
TROPHIES
Hibeck ShieldBest in Show
Anderson & White's WHITGLEN LEADER
Sanctuary Trophy
Reserve Best in ShowPask's AMARACH CAITIN AT BARONGLEN
Rathdaws Trophy
Best Opposite Sex in Show
Pask's AMARACH CAITIN AT BARONGLEN
Zarameg TrophyBest Puppy in Show
Plachcinski's AUSTONLEY CANTONA OOH AHH
Tralee Cup
Best NoviceGrimwood's BONAFORTES MELDREW
 
 
 
 
AND FINALLY . . .
 
 
 
 
 
 
Back to content | Back to main menu