Open Show 15 - THE IRISH WOLFHOUND CLUB

Go to content

Main menu:

Irish Wolfhound Club 
Open Show 2015

Judge: Mrs Karin Burt-Hughes (Windspray)
Show photos below by Gary Bogart    
    Click here for informal photos by Simon Bridges
Best in Show: Miss J Morris's SAPWOOD'S MYSTERY MAN TO AMARACH (IMP FIN)
Reserve Best in Show: Miss W Heather's WHITEORCHARD VENUSTA
Best Puppy in Show: Mrs C MacLeod's BRACHAN EIRA
Club chairman, Noel Box, 
with judge Karin Burt-Hughes

The hard working stewards

 
 
 
 
 

CLASS WINNERS
 
Minor Puppy Dog (3 entries)
Minor Puppy Bitch (7 entries, 2 absent)
1st Das Purkayastha's RAVENSBEECH ROMANUS AMONG NECKREBAGH
2nd Heather's RAVENSBEECH REVENIO WHITEORCHARD
3rd Walters' BRACHAN BREUDDWYD Y DDRAIG
1st MacLeod's BRACHAN EIRA
2nd Pask's AMARACH CAITIN AT BARONGLEN
3rd Dolling's RAINSTER NANCY
Res Severn-Kumar's TARLOG BLACK LACE OF GAELMARQUE
VHC Ashton's BRIBIBA CUAN GHRA OF MADALINCA
 
 
 
Puppy Dog (1 entry, 1 absent)
Puppy Bitch (6 entries, 1 absent)
 
 
 
 
1st MacLeod's BRACHAN EIRA
2nd Cramphorn's YELXBA VICTORIA
3rd Stirling's CLANLILY MILLION DOLLAR GEM
Res Bridges' BARRASSY'S DUAL STARLIGHT
VHC Vaudin's MACCAURA LACEY OF TORTEVAL (IMP USA)
 
 
 
Junior Dog (2 entries)
Junior Bitch (5 entries, 2 absent)
1st Bogart's MASCOTTS CONQUISTADOR
2nd Hughes' BONAFORTE'S ILLUMINATI
1st Ashby's ASHGROAVE BURLEIGH OAKLEY
2nd Court's CAREDIG BELLADONNA
3rd Bridges' KATY PERRY ROAN INISH OF BARRASSY (IKC)
 
 
 
Yearling Dog (2 entries)
Yearling Bitch (4 entries, 1 absent)
1st Du Rose's BONAFORTE'S EARL GREY
2nd Dawson's STONESTORM APACHE DREAM OF SHALICO
1st Redfern's RAINSTER IZABELA
2nd Dawson's STONESTORM DREAM SPIRIT OF SHALICO
3rd Stote's RAVENSBEECH CARITAS
 
 
 
Special Beginners Dog (1 entry, 1 absent)
Special Beginners Bitch (3 entries, 2 absent)
 
 
 
 
1st MacLeod's BRACHAN EIRA
 
 
 
Novice Dog (3 entries, 1 absent)
Novice Bitch (4 entries, 1 absent)
1st Bogart's MASCOTTS CONQUISTADOR
2nd Gregory's KILLOUGHERY THE BARON
1st MacLeod's BRACHAN EIRA
2nd Redfern's RAINSTER IZZY
3rd Bridges' BRIBIBA'S LYCORIS BLACK OVER BARRASSY
 
 
 
Post Graduate Dog (7 entries, 2 absent)
Post Graduate Bitch (8 entries, 4 absent)
1st Poole & Sheppard's CONMERYL MARKSMAN WITH GOLDSWIFT
2nd Fox's KAZACHOK ROAN INISH AT NEWDIGATE (IKC)
3rd Bogart's NELLWYN'S MR OZYMANDIAS
Res Severn-Kumar's GAELMARQUE MELTON SAY
VHC Jones's CONMERYL MONTGOMERY
1st Sheppard's CONMERYL MISS SCARLET FOR GOLDSWIFT
2nd Wilkinson's CONMERYL MERRIMENT OVER HUNACRES
3rd Gilbert's ANSTYARNA LILI MARLEEN
Res Ashton's HAWKHAVEN CARRIAD NEALA OF MADALINCA
 
 
 
Limit Dog (6 entries, 1 absent)
Photo: Sara Heath
Limit Bitch (4 entries, 1 absent)
1st Morris's SAPWOOD'S MYSTERY MAN TO AMARACH (IMP FIN)
2nd Severn-Kumar's GAELMARQUE DRAP DU BARRY
3rd Brown & Sheppard's DRAUGFARA TAREN
Res Vaudin's FEARGHAS REALLY IRISH IN TORTEVAL (IMP CZE)
1st Heather's WHITEORCHARD VENUSTA
2nd Wilkinson's CONMERYL MERRIMENT OVER HUNACRES
3rd Gregory's KILLOUGHERY EINEEN
 
 
 
Open Dog (2 entries, 2 absent)

    


Open Bitch (6 entries, 4 absent)
 
 
 
 
1st Sheppard's TATHAR LUSSEA GOLDSWIFT
2nd Ashton & Ross's CAN CH CNOCCARNE ANNE BONNEY AGH
 
 
 
Veteran Dog (1 entry, 1 absent)

    


Veteran Bitch (7 entries, 4 absent)
 
 
 
 
1st Donaldson's RAINSTER ROSA AT KIRKCARSWELL
2nd Holder & Howe's MASCOTTS MY SHAKIRA
3rd Ashton's NIGHTWING ONLY MAKE BELIEVE OF MADALINCA
 
 
 
TROPHIES
Rathdaws Trophy .
Best in Show
Morris's SAPWOOD'S MYSTERY MAN TO AMARACH (IMP FIN)
Edeyrn Trophy
Reserve Best in ShowHeather's WHITEORCHARD VENUSTA
Susan Hudson Trophy
Best Opposite Sex in Show 
Heather's WHITEORCHARD VENUSTA
Arraghglen Trophy
Best Dog
Morris's SAPWOOD'S MYSTERY MAN TO AMARACH (IMP FIN)
Baldeagle Trophy
Best Bitch
MacLeod's BRACHAN EIRA
Eaglescrag Trophy
Best Puppy in Show
Das Purkayastha's RAVENSBEECH ROMANUS AMONG NECKREBAGH
Franshaw TrophyBest Junior
Bogart's MASCOTTS CONQUISTADOR
Ouborough Trophy
Best Yearling
Redfern's RAINSTER IZABELA
Brabyns Trophy
Best Special Beginner
MacLeod's BRACHAN EIRA
Delorne Trophy
Best NoviceMacLeod's BRACHAN EIRA
 Delkerry Trophy
Best Post Graduate
Sheppard's CONMERYL MISS SCARLET FOR GOLDSWIFT
Petasmeade Trophy
Best Limit
Morris's SAPWOOD'S MYSTERY MAN TO AMARACH (IMP FIN)
Sulhamstead Trophy 
Best Open
Sheppard's TATHAR LUSSEA GOLDSWIFT
Braehead Rose Bowl
Best Veteran in Show
Donaldson's RAINSTER ROSA AT KIRKCARSWELL
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Back to content | Back to main menu