Open Show 21 - THE IRISH WOLFHOUND CLUB

Go to content
Irish Wolfhound Club Open Show 2021

Judge: Claire Boggia (Boughton)

Report and critiques to follow.


Photography by Tony Minett.
To see the full gallery and purchase photos click here.


Best in Show: Mrs D E Tebbutt's CAREDIG DESTINY
Reserve Best in Show:  Miss K Webb's GOLDSWIFT MISSION POSSIBLE FOR INKLEYBOYS
Best Opposite Sex in Show:  
Miss K Webb's GOLDSWIFT MISSION POSSIBLE FOR INKLEYBOYS

Best Puppy in Show: Mr D &  Mrs W Reeves's WHITEORCHARD ARCTURUS
Best Opposite Sex Puppy in Show:  Miss W Heather's WHITEORCHARD AURORA

Best Veteran in Show:  
Dr C & Mrs C Sheppard's CH CONMERYL MISS SCARLET FOR GOLDSWIFT


CLASS WINNERS
Minor Puppy Dog  (No entries)
Minor Puppy Bitch  (1 entry, 1 absent)
Puppy Dog (3 entries, 1 absent)
Puppy Bitch (2 entries)
1st  Reeves's  WHITEORCHARD ARCTURUS
2nd Croucher & Blackman's  ELECTRIC ATMOSPHERE

1st  Heather's WHITEORCHARD AD ASTRA
2nd  Campbell-Woodford's
WHITEORCHARD ADHARA AT KILMACDUAGH
Junior Dog (3 entries)
Junior Bitch (4 entries, 1 absent)
1st  Redfern's RAINSTER TOMAS
2nd Dawson's  RED ROCK CANYON OF KING HOWARD LEGENDS OF SHALICO (IMP FRA)
3rd  Ashby's ASHGROAVE ALFIE BUMBLE
1st  Forret's
VALKIRIA DELLA BASSA PAVESE AT CULVERCROFT (IMP ITA)
2nd  Heather's  WHITEORCHARD AURORA
3rd  Keeling's FLOYDIAN MOUSE
Yearling Dog (2 entries, 1 absent)
Yearling Bitch (4 entries, 1 absent)
1st  Walters' KILLOUGHERY TRISTAR
1st  Gregory's KILLOUGHERY KHAOS
2nd  Bruce's  KILLOUGHERY TALIA
3rd  Crosse's GAELMARQUE SWEET SYMPHONY
Special Beginners Dog (2 entries)
Special Beginners Bitch (4 entries, 1 absent)
1st  Norrie's BALNUITH SHOOT FOR THE MOON
2nd  Hooper's FLOYDIAN AFFRIC
1st  Keeling's FLOYDIAN MOUSE
2nd  Taylor's AMARILLO ROSE
3rd Crosse's GAELMARQUE SWEET SYMPHONY
Novice Dog (1 entry, 1 absent)
Novice Bitch (6 entries, 4 absent)
1st  Kingsley & Cope's
BONAFORTES WISH COME TRUE FOR DAINWOLF
2nd  Catlow's HYDEBECK DREAM OF LORELEI AT LAOISEACH
Post Graduate Dog (5 entries, 2 absent)
Post Graduate Bitch (6 entries, 5 absent)
1st  Dawson's  HYDEBECK DREAM TIME OF GRAEFYN
2nd  Sheppard's  GLENGAIL HHADES
3rd  Fox's  NEWDIGATE MARLON BRANDO (AI)
1st  Sumner's DUKESARUM MAUDEGANN (AI)
Limit Dog (5 entries, 1 absent)
Limit Bitch (8 entries, 3 absent)
1st  Littlefair's GOLDSWIFT PHOENIX KISS
2nd  Das Purkayastha's
BALLYPHELAN ASANSOL AMONG NECKREBAGH
3rd  Taylor & Lynch's  
GAELTARRA EIREANN WATSON (IMP NLD)
Res  Colbert's  KEEP IT TOGETHER PHYSICAL ATTRACTION
1st  Gregory's CAIRNSTORM KEEPSAKE#
2nd  Crosse's GOLDSWIFT SWEET DISCOVERY
3rd  Campbell-Woodford's KILMACDUAGH AEDNAT
Res  Littlefair's GOLDSWIFT INYOURDREAMS
VHC  Taylor's AMARILLO ROSE
Open Dog (5 entries, 4 absent)
Open Bitch (7 entries, 4 absent)
1st  Webb's GOLDSWIFT MISSION POSSIBLE FOR INKLEYBOYS
1st  Tebbutt's CAREDIG DESTINY
2nd  Treadwell's FLOYDIAN SAVANNA
3rd  Heather's  WHITEORCHARD NEBULA
Veteran Dog (1 entry)
Veteran Bitch (3 entries, 1 absent)
1st  Colbert's NANU NANA VON DEN ERZMINEN
1st  Sheppard's  
CH CONMERYL MISS SCARLET FOR GOLDSWIFT
2nd  Campbell-Woodford's
RIVENHOUNDS BONFIRE AT KILMACDUAGH ShCM
TROPHIES
Rathdaws Trophy
Best in Show
Tebbutt's CAREDIG DESTINY
Edeyrn Trophy
Reserve Best in ShowWebb's GOLDSWIFT MISSION POSSIBLE FOR INKLEYBOYS
Susan Hudson Trophy
Best Opposite Sex in Show
Webb's GOLDSWIFT MISSION POSSIBLE FOR INKLEYBOYS
Arraghglen Trophy
Best Dog
Webb's GOLDSWIFT MISSION POSSIBLE FOR INKLEYBOYS
Baldeagle Trophy
Best Bitch
Tebbutt's CAREDIG DESTINY
Eaglescrag Trophy
Best Puppy in Show
Reeves's WHITEORCHARD ARCTURUS
Franshaw TrophyBest Junior

Ouborough Trophy
Best Yearling

Brabyns Trophy
Best Special Beginner

Delorne Trophy
Best Novice
Delkerry Trophy
Best Post Graduate

Petasmeade Trophy
Best Limit
Littlefair's GOLDSWIFT PHOENIX KISS
Sulhamstead Trophy
Best Open

Braehead Rose Bowl
Best Veteran in ShowSheppard's CH CONMERYL MISS SCARLET FOR GOLDSWIFT
Back to content